Na hlavný obsah

Dôchodcovia dostanú 13. dôchodok aj v decembri. Plénum schválilo zákon

Jeho výšku krátia koeficientom 0,7.

Dôchodcovia dostanú 13. dôchodok aj v decembri. Plénum schválilo zákon
Ilustračné foto - eurobankovky. Foto: RTVS

Dôchodcom, ktorí majú nárok na 13. dôchodok, dávku tento rok vyplatia aj druhýkrát. V  decembri bude jeho výška bude krátená, a to koeficientom 0,7. Plénum Národnej rady (NR) SR v utorok (18. 10,) schválilo novelu zákona o 13. dôchodku, o ktorej rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. Návrh zákona podporilo všetkých 139 prítomných poslancov.

Pôvodne sa navrhovalo opätovné vyplatenie 13. dôchodku už v novembri. Plénum však schválilo pozmeňujúci návrh poslanca Miloša Svrčeka (Sme rodina), podľa ktorého sa bude vyplácáť v decembri. Opätovné vyplatenie 13. dôchodku za určených podmienok má zvýšiť náklady rozpočtu verejnej správy o 207,6 milióna eur.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) ocenil, že všetci poslanci, ktorí boli prítomní v parlamente, zahlasovali za vyplatenie tejto pomoci dôchodcom. Považuje to za signál, že pomoc navrhli férovo. „Férovo v tom zmysle, že to chápeme ako sociálne opatrenie a najviac prispievame tým dôchodcom, ktorí majú najnižšie dôchodky,“ skonštatoval.

Rezort pripomenul, že začiatkom tohto roka dôchodkové dávky zvýšili o 1,3 %. Následne v júli predčasne vyplácali 13. dôchodok v diferencovanej sume, od 50 do 300 eur. V tradičnom termíne na konci roka pôvodne už 13. dôchodok vyplácať nemali.

„Vzhľadom na výrazný rast cien tovarov a služieb sú doposiaľ prijaté opatrenia pre poberateľov dôchodkových dávok nepostačujúce,“ zdôvodnilo návrh ministerstvo práce.

Tieto opatrenia podľa rezortu práce čiastočne kompenzovali zvýšenie cien tovarov a služieb pre poberateľov dôchodkových dávok za prvý polrok tohto roka. V tomto období miera inflácie za domácnosti dôchodcov dosiahla 11,8 %.

„Aj v druhom polroku pokračuje výrazný rast inflácie za domácnosti dôchodcov, pričom na základe makroekonomickej prognózy IFP z júna 2022 sa očakáva 12,4 % miera inflácie za uvedené obdobie. Za prvých osem mesiacov roka sa spotrebiteľské ceny za domácnosti dôchodcov medziročne v priemere zvýšili o 12,6 %,“ vyčíslilo ministerstvo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika