Na hlavný obsah

EK schválila Slovensku presun eurofondov na pomoc obyvateľom a firmám

Pôjde o pomoc s vysokými cenami energií.

EK schválila Slovensku presun eurofondov na pomoc obyvateľom a firmám
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

Európska komisia (EK) schválila Slovensku žiadosť o presun nevyužitých fondov EÚ na pomoc obyvateľom a firmám zasiahnutým vysokými cenami energií. V utorok (18. 10.) o tom na tlačovej konferencii informovala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí). Legislatívu navrhnutú Komisiou ešte musí schváliť Európsky parlament.

Eurofondy z programového obdobia 2014-2020 bude môcť Slovensko použiť pre malé a stredné podniky a pre obyvateľstvo. Firmy by mali prostriedky dostávať cez schémy pomoci, ako napríklad počas pandémie ochorenia COVID-19, obyvatelia napríklad prostredníctvom energošekov.

EK obmedzila maximálnu výšku prostriedkov na 10 % z celkového balíka eurofondov, čo je približne 1,5 miliardy eur. Podľa Remišovej sa bude Slovensko usilovať zmeniť túto hranicu v europarlamente na dvojnásobok.

„Európska komisia predložila svoj návrh, ktorý následne ešte musí byť schválený v Európskom parlamente. To je výzva aj k Európskemu parlamentu, aby európska legislatíva prešla expresne,“ povedala Remišová.

Najneskorší termín je podľa nej do konca tohto roka. V nadväznosti na zmenu európskej legislatívy podľa ministerky budú musieť upraviť operačné programy a pripraviť výzvy na Slovensku. Peniaze musia vyčerpať najneskôr do konca budúceho roka.

Opatrenia na pomoc firmám a obyvateľom z eurofondov aj zo štátneho rozpočtu sa budú podľa vicepremiérky pripravovať súbežne tak, aby sa mohli v optimálnom prípade vyplácať z oboch zdrojov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko