Na hlavný obsah

Europarlament bude rokovať o rezolúcii odsudzujúcej zločiny z nenávisti voči LGBT+ ľuďom

Rezolúcia je reakciou na teroristický útok v Bratislave.

Europarlament bude rokovať o rezolúcii odsudzujúcej zločiny z nenávisti voči LGBT+ ľuďom
Ilustračná snímka - Dúhová vlajka. Foto: TASR/AP

Európsky parlament (EP) bude počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu rokovať aj o návrhu rezolúcie, ktorá odsudzuje zločiny z nenávisti voči LGBTI+ ľuďom v Európe. V pondelok (17. 10.) o tom informoval slovenský europoslanec a podpredseda EP Michal Šimečka (PS).

Predsedníčka EP Roberta Metsolová to potvrdila v pondelok večer počas svojho príhovoru, ktorým otvorila druhé zasadnutie v októbri. 

Metsolová spresnila, že rezolúciu, ktorá odzrkadľuje stúpajúcu mieru nenávisti voči LGBTI+ osobám v Európe a homofóbnu vraždu dvoch ľudí na Slovensku, navrhla zaradiť do rokovacieho programu prostredníctvom Šimečku liberálna frakcia Obnovme Európu (RE).

Za Šimečkov návrh na zmenu programu schôdze EP hlasovalo 325 z 367 europoslancov. Uviedol, že rezolúcia predložená na rokovanie, je reakciou na minulotýždňový teroristický útok na LGBTI+ ľudí v Bratislave. Vo svojom vystúpení v pléne EP Šimečka opísal udalosti, ku ktorým došlo v Bratislave 12. októbra.

„Slovenská polícia prekvalifikovala tento hrozný čin na obzvlášť závažný zločin teroristického útoku a pokiaľ viem, je to prvý teroristický čin proti LGBTI+ ľuďom v Európskej únii. EP by mal vyslať jasný signál solidarity a toho, že stojí za ľudskými právami všetkých ľudí. V EÚ by sa nikto nemal cítiť ohrozený alebo mať menej práv iba pre svoju identitu či sexuálnu orientáciu,“ vyhlásil.

Rozprava v pléne EP za účasti zástupcov Európskej komisie a Rady EÚ sa uskutoční v utorok (18. 10) podvečer. Poslanci o uznesení zahlasujú vo štvrtok (20. 10.).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet