Na hlavný obsah

Expremiér Boris Johnson oznámil, že sa nebude znova uchádzať o funkciu

Poprel tak špekulácie o politickom návrate.

Expremiér Boris Johnson oznámil, že sa nebude znova uchádzať o funkciu
Britský expremiér Boris Johnson. Foto: SITA/AP

Bývalý britský premiér Boris Johnson sa nebude znova uchádzať o post lídra Konzervatívnej strany a teda aj nového predsedu vlády. Oznámil to v nedeľu (23. 10.) večer, čím poprel špekulácie o politickom návrate.

Johnson vo vyhlásení tvrdí, že získal podporu viac ako 100 poslancov Konzervatívnej strany potrebnú na kandidatúru. Podľa vlastných slov však dospel k záveru, že „teraz jednoducho nie je ten správny čas“, uviedla stanica Sky News.

Expremiér kandidatúru oficiálne nedeklaroval, pripomína denník The Guardian. V sobotu (22. 10.) sa však predčasne vrátil z dovolenky v Karibiku a stúpencom povedal, že sa chce uchádzať o funkciu, ktorú odchádzajúca premiérka Liz Trussová uvoľní po zvolení nového lídra konzervatívcov.

Johnsona verejne podporilo okolo 60 poslancov vrátane siedmich členov kabinetu, viacerí jeho dlhoroční spojenci sa však postavili na stranu exministra financií Rishiho Sunaka.

Práve Sunak je favoritom súboja o nového lídra konzervatívcov. Jeho nomináciu verejne podporilo najmenej 144 poslancov. Jeho súperka Penny Mordauntová výrazne zaostáva s 25 zástancami.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet