Na hlavný obsah

Haiti zažíva hladomor a potravinovú neistotu

Gangy zablokovali hlavný palivový terminál v krajine.

Haiti zažíva hladomor a potravinovú neistotu
Na ilustračnej snímke protest na Haiti. Foto: Twitter/ Richard Pierrin

Obyvatelia ostrovného štátu Haiti po prvýkrát zažívajú hladomor a akútnu potravinovú neistotu. Deje sa tak po tom, čo tamojšie gangy zablokovali hlavný palivový terminál v krajine.

V noci na sobotu (15.10.) to vyhlásili predstavitelia Organizácie Spojených národov (OSN). Informovala o tom agentúra Reuters.

Haitské gangy už viac ako mesiac bránia tomu, aby do tejto krajiny prúdili dodávky benzínu a nafty. Protestujú tak proti plánu obmedziť dotácie na palivo. Väčšina dopravy sa pozastavila a rabovanie či prestrelky medzi jednotlivými gangmi sú čoraz bežnejšie.

„Po prvýkrát máme na Haiti hladomor,“ uviedla humanitárna koordinátorka OSN na Haiti Ulrika Richardsonová. Dodala, že vojna gangov „odstrihla hlavné mesto krajiny Port-au-Prince od juhu, kde sa pestuje a vyrába najviac potravín, čo vyústilo v potravinovú neistotu“.

Richardsonová tiež uviedla, že je potrebné „riešiť aj to, čo súčasné problémy v tomto karibskom štáte spôsobuje – beztrestnosť a korupciu“.

OSN a humanitárne organizácie v piatok (14. 10.) uviedli, že v mestskej štvrti Cité Soleil v haitskej metropole trpí hladom takmer 20 000 ľudí.

Dodali, že s akútnou potravinovou neistotou bojuje až 4, 7 milióna osôb, čo predstavuje takmer polovicu celkového obyvateľstva Haiti.

Generálny tajomník OSN António Guterres minulý týždeň vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby vyslalo ozbrojené sily na Haiti po tom, čo tento karibský štát požiadal o pomoc pri riešení svojej zhoršujúcej sa bezpečnostnej situácie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet