Na hlavný obsah

Holandsko stiahne zo Slovenska časť vojakov

Stiahnu aj jednu z batérií systému protivzdušnej obrany Patriot.

Holandsko stiahne zo Slovenska časť vojakov
Ilustračná snímka - slovenskí vojaci hliadkujú na hraničnom priechode v obci Veľké Slemence. Foto: TASR

Holandsko stiahne zo Slovenska jednu z batérií systému protivzdušnej obrany Patriot. Zníži aj počet svojich vojakov v mnohonárodnej bojovej skupine NATO v SR.

Ministerstvo obrany (MO) SR hovorí o prirodzenom rozhodnutí vychádzajúcom z vyhodnotenia bezpečnostnej situácie na Slovensku a v regióne. Rezort poukazuje aj na množstvo iných opatrení, ktoré od začiatku invázie viedli k posilneniu obrany Slovenska.

„So spojencami sme dohodnutí, že tu budú dovtedy, kým to bude nevyhnutné. Urobili sme množstvo bezpečnostných opatrení, vďaka ktorým môžeme znížiť počet techniky a tiež spojeneckých vojakov. Ďakujem Holandsku, že tu boli ich vojaci v kľúčovom období,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).

Zmeny príspevkov do mnohonárodnej bojovej skupiny NATO sú podľa ministerstva prirodzenou súčasťou vývoja situácie a stanovených úloh. Ako deklarovalo, odchod holandského systému neovplyvní obranyschopnosť krajiny. V jeho úlohách budú okrem iných prostriedkov ďalej pokračovať aj dve nemecké batérie.

Na letisku Kuchyňa pri Malackách sa naďalej nachádza ďalšia batéria systému Patriot amerických ozbrojených síl. Ak to situácia bude vyžadovať, môže byť holandský systém do SR opätovne okamžite nasadený, uvádza rezort obrany.

V prípade potreby sa opäť môže zvýšiť aj počet holandských vojakov. Postupný odchod holandskej techniky a personálu očakáva rezort od utorka 11. októbra.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko