Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Japonský premiér dal prešetriť kontroverznú Munovu sektu

Vyšetrovanie by mohlo viesť k rozpusteniu cirkvi.

Japonský premiér dal prešetriť kontroverznú Munovu sektu
Japonský premiér Fumio Kišida reční na štátnom pohrebe svojho predchodcu Šinzóa Abeho. Foto: TASR/AP

Japonský premiér Fumio Kišida nariadil v pondelok (17. 10.) vládne vyšetrovanie organizácie Cirkev zjednotenia. Informuje o tom agentúra AFP.

Cirkev známa tiež ako Munova sekta sa dostala do centra pozornosti po júlovom atentáte na bývalého japonského premiéra Šinzóa Abeho. Útočník po zadržaní povedal, že konal z nenávisti k tejto sekte, ktorú Abe v Japonsku podporoval. Matka atentátnika sekte venovala značné finančné dary, čo viedlo k jej bankrotu.

Kišida v parlamente uviedol, že táto sekta a jej podobné organizácie majú „mnoho obetí“, ktoré obrali o peniaze alebo čelia rozpadu svojich rodín. „Snahy pomôcť im sú stále nedostačujúce,“ uviedol Kišida s tým, že „vláda využije svoje práva cirkev prešetriť“.

Cirkev zjednotenia  popiera akékoľvek pochybenie. Podľa kritikov však núti svojich členov, aby jej venovali veľké finančné dary. Mnoho jej bývalých členov verejne kritizuje jej praktiky a prepojenia na najvyšších politických predstaviteľov, čo viedlo k poklesu Kišidovej popularity.

Podľa japonských médií bude cieľom vládneho vyšetrovania zistiť, či Cirkev zjednotenia poškodila sociálne zabezpečenie občanov a či nekonala v rozpore so statusom náboženskej skupiny. Vyšetrovanie by mohlo viesť k príkazu na rozpustenie, čím by stratila status náboženskej organizácie oslobodenej od povinnosti platiť dane, no fungovať by mohla ďalej.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet