Na hlavný obsah

Lipšic: Pri bezprostrednej hrozbe by mohla polícia odpočúvať bez príkazu sudcu

Ten by podľa neho mohol byť urobený dodatočne.

Lipšic: Pri bezprostrednej hrozbe by mohla polícia odpočúvať bez príkazu sudcu
Na snímke špeciálny prokurátor Daniel Lipšic. Foto: TASR

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic navrhuje, aby mohli policajti v prípade bezpečnostného incidentu, akým bola streľba na Zámockej ulici v Bratislave, začať s odpočúvaním telefónu aj bez príkazu sudcu alebo prokurátora.

Argumentuje zdĺhavosťou procesu, ktorý môže trvať niekoľko hodín. Príkaz by podľa neho mohol byť urobený dodatočne. Uviedol to na štvrtkovom (20. 10.) zasadnutí Ústavnoprávneho výboru Národnej rady (NR) SR.

Ako podotkol Lipšic, v súčasnosti je skôr snaha okliešťovať právomoci orgánov činných v trestnom konaní. A to pod naratívom, že sa môžu zneužiť.

„Ale keď to budeme robiť, nemôžeme zabúdať na to, že v prípade takéhoto incidentu orgány činné v trestnom konaní nebudú mať k dispozícii nástroje, či legislatívne alebo technické, aby mohli konať rýchlejšie alebo efektívnejšie,“ upozornil.

Odpočúvanie s dodatočným odobrením sudcu navrhuje v prípade bezprostredného rizika.

Polícia túto možnosť považuje za prínos

„Ak má polícia včasne a účinne zasiahnuť proti páchateľom podozrivým z trestnej činnosti, je takáto zmena nevyhnutná,“ uviedla to pre hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová. Dodala, že návrh zmeny je súčasťou pripravovanej novely Trestného poriadku.

Policajný zbor podľa nej už v marci na Ministerstve spravodlivosti (MS) SR navrhol, aby polícia v bezodkladných prípadoch mohla začať odpočúvať telefón. A to vrátane jeho lokalizácie aj bez predchádzajúceho príkazu sudcu alebo prokurátora.

„Sudca pre prípravne konanie by musel do 24 hodín od začatia odpočúvania na základe návrhu prokurátora takýto postup schváliť. V opačnom prípade by muselo byť odpočúvanie zastavené a získané záznamy zničené,“ doplnila.

Polícia postup zdôvodňovala tým, aby mala čo najkratší reakčný čas a mohla ihneď konať. „MS SR sa s návrhom stotožnilo. Uvedený návrh bol zapracovaný do pripravovanej novely Trestného poriadku, ktorý je už v medzirezortnom pripomienkovom konaní,“ dodala Bárdyová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko