Na hlavný obsah

Médiá špekulujú o návrate Borisa Johnsona na premiérsku stoličku

Opozícia i časť vládnucej strany to odmieta.

Médiá špekulujú o návrate Borisa Johnsona na premiérsku stoličku
Bývalý britský premiér Boris Johnson máva počas jeho príchodu na letisko Gatwick v Londýne po prílete z Karibiku. Foto: TASR/AP

Bývalý britský premiér Boris Johnson v sobotu (22. 10.) priletel do Spojeného kráľovstva po krátkej dovolenke v Karibiku, aby sa mohol uchádzať o post lídra Konzervatívnej strany, a teda aj post predsedu vlády. Deje sa tak po tom, čo vo štvrtok (20. 10.) svoju rezignáciu ohlásila britská premiérka Liz Trussová. Uviedli to britské médiá.

Johnson (58) sa z funkcie lídra konzervatívcov rozhodol odstúpiť v júli po sérii škandálov. Stranícky aj premiérsky úrad napokon opustil začiatkom septembra.

Nemenovaný zdroj oboznámený s touto záležitosťou pre stanicu Sky News povedal, že Johnson má podporu viac ako 100 konzervatívnych poslancov potrebných na uchádzanie sa o post lídra Konzervatívnej strany – a teda aj post predsedu vlády.

Jeho očividnú snahu o návrat do úradu len po niekoľkých týždňoch už odsúdila opozícia. Nesúhlasia s ňou dokonca ani niektorí členovia vládnej Konzervatívnej strany, ktorí tvrdia, že Británia potrebuje stabilitu a jednotu. „Musíme ísť dopredu, nie späť,“ povedal bývalý britský vicepremiér Dominic Raab pre britskú spravodajskú stanicu Sky News.

Meno nového lídra britskej Konzervatívnej strany – a teda aj budúceho premiéra – by mohlo byť známe do budúceho piatku (28. 10.), povedal vo štvrtok šéf parlamentného výboru Konzervatívnej strany (takzvaného Výboru 1922) Graham Brady.

Kandidáti na post lídra strany potrebujú podporu najmenej 100 poslancov parlamentu, pričom nominovať ich je možné do budúceho pondelka 14.00 h miestneho času (15.00 h SELČ), dodal Brady.

Dosluhujúca premiérka Trussová uviedla, že vo funkcii zostáva, pokiaľ nebude vybraný jej nástupca.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet