Na hlavný obsah

Naď oznámil zvýšenie platov o sedem percent pre vojakov od roka 2023

Udialo sa tak po schválení návrhu rozpočtu.

Naď oznámil zvýšenie platov o sedem percent pre vojakov od roka 2023
Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO). Foto: TASR

Vojakom by sa mali od začiatku roka 2023 zvýšiť platy o sedem percent. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to oznámil na sociálnej sieti po tom, ako vláda v piatok (14. 10.) schválila návrh rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025.

Dodal, že rezort na platy nežiadal žiadne extra peniaze, zaplatí ich zo svojej rozpočtovej kapitoly.

V súvislosti so schválením rozpočtu minister ocenil, že Slovensko by malo prvýkrát v histórii splniť svoj záväzok vynakladať na obranu minimálne dve percentá HDP.

„Každé jedno euro, ktoré sa investovalo do obrany, je investíciou do nášho bezpečia. Navyše, aj na pozadí vojny na Ukrajine je jasné, že je našou povinnosťou mať špičkovo pripravené a moderné ozbrojené sily,“ skonštatoval.

Približne 30 percent rozpočtu má ísť podľa Naďových slov do roky zanedbávanej modernizácie a infraštruktúry. Veľká časť financií pôjde aj na personál. Zdôraznil, že vyrokované zvýšenie platov vojakov vie rezort uhradiť vďaka dobrému manažmentu zo svojej rozpočtovej kapitoly.

Minister verí, že poslanci Národnej rady SR sa zachovajú zodpovedne a navrhovaný rozpočet schvália.

„Rozpočtové provizórium v čase vojny za našimi hranicami, v čase vysokej inflácie a energetickej krízy, by bolo naozaj mimoriadne nezodpovedné riešenie s ťažkým dosahom na občanov,“ dodal.

Ako podotkol, žiadny z ministrov nie je s rozpočtom úplne spokojný, no rozpočet je umením kompromisu.

Na obranu štátu má v roku 2023 ísť 2, 45 miliardy eur, čo predstavuje 2, 01 % hrubého domáceho produktu (HDP). Okrem rozpočtu Ministerstva obrany SR suma zahŕňa aj výdavky na medzirezortné programy a ostatné obranné výdavky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika