Na hlavný obsah

Nemecký parlament schválil až 200 miliárd eur na reguláciu cien energií

Fond na financovanie úľav chce používať do roku 2024.

Nemecký parlament schválil až 200 miliárd eur na reguláciu cien energií
Ilustračná snímka eurobankoviek. Foto: TASR

Nemecký hospodársky stabilizačný fond bude mať na reguláciu vysokých cien energií a na financovanie úľav až 200 miliárd eur. Poslanci Spolkového snemu v piatok (21. 10.) súhlasili s vládnym návrhom, aby si fond tieto peniaze mohol vypožičať.

Kvôli tomu parlament povolil výnimku z takzvanej dlhovej brzdy, ktorá bráni prílišnému zadlžovaniu krajiny. Podporu z fondu budú mať aj nemecké podniky, čo niektoré európske štáty kritizujú, lebo to podľa nich nemecké firmy v konkurencii proti ostatnými zvýhodní.

Nemecko chce fond na financovanie úľav používať od tohto roka až do roku 2024. Na to kancelár Olaf Scholz opakovane upozorňuje, keď objem fondu pred kritikmi obhajuje.

Poukazuje tiež na to, že peniaze z fondu pomôžu preklenúť dosahy energetickej krízy aj v tých prípadoch, pri ktorých sa riešenie hľadalo už skôr a pri ktorých pôvodne plánovali iné cesty financovania.

Nemecko pôvodne zvažovalo preniesť časť zvýšených nákladov za nákup plynu na spotrebiteľov a schválilo preto poplatok za obstaranie plynu. Tieto peniaze mali získať energetické spoločnosti, ktorým by pre vysoké ceny plynu a neisté dodávky z Ruska hrozil úpadok. Poplatok sa však vláda rozhodla zrušiť a pomoc financovať z fondu.

Chcú odobrať zisky výrobcov energie

Vláda zatiaľ konkrétnu podobu regulácie cien energií neschválila, ale expertná komisia už kabinetu predložila svoj návrh na dotovanie cien plynu, ku ktorému sa Scholz stavia ústretovo.

Podľa tohto návrhu by vláda za pomoci jednorazového príspevku uhradila domácnostiam decembrové zálohy na plyn a diaľkové teplo. Od marca by potom domácnosti a malé firmy mohli až do 80 percent predchádzajúcej priemernej spotreby plynu platiť 12 centov za kilowatthodinu, zvyšok by bola trhová cena.

Priemyselné podniky by už od januára mohli podľa komisie platiť sedem centov za kilowatthodinu až do výšky 70 percent predchádzajúcej priemernej ročnej spotreby plynu.

Prezident Zväzu nemeckého priemyslu (BDI) Siegfried Russwurm vysvetlil, že rozdiel medzi cenou pre priemysel a domácnosti je daný tým, že dotovaná cena pre domácnosť je vrátane poplatkov. Cena pre priemysel je stanovená bez poplatkov, keďže tie sa v rôznych prevádzkach podľa Russwurma líšia.

Fond chce vláda využiť aj na úľavy pred vysokými cenami elektrickej energie. Časť financií chce získať odobratím takzvaných nadmerných a neočakávaných ziskov výrobcov elektrickej energie. Návrh spolkového ministerstva hospodárstva navrhuje odobrať až 90 percent takýchto ziskov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika