Na hlavný obsah

Odborníci a aktivisti vyzývajú na kroky k podpore LGBTI+ menšiny na Slovensku

Svoje požiadavky sformulovali do verejnej výzvy.

Odborníci a aktivisti vyzývajú na kroky k podpore LGBTI+ menšiny na Slovensku
Na ilustračnej snímke dúhová vlajka. Foto: Unsplash

Po vražde dvoch mladých ľudí z nenávisti voči LGBTI+ menšine treba prijať okamžité kroky na lepšiu ochranu tejto komunity na Slovensku.

Vyzývajú na to odborníci a aktivisti v oblasti menšinových práv, ktorí svoje požiadavky vláde a parlamentu sformulovali do verejnej výzvy. Iniciátorom dokumentu je Inštitút Mateja Bela. Vraždu odsúdili vo vyhlásení aj predstavitelia národnostných, etnických, jazykových a náboženských menšín.

Parlament má podľa autorov výzvy stiahnuť predložený návrh legislatívy z dielne nezaradených poslancov Štefana a Filipa Kuffu, „ktorí prevzali nápad od Viktora Orbána na zneužitie pojmu ochrany detí na pokus o okresanie práv LGBTI+ menšiny“.

Poslanci by mali podľa aktivistov bez ďalšieho meškania obsadiť pozíciu verejného ochrancu práv, „keďže práve on môže výrazne prispieť k lepšej ochrane pred diskrimináciou“. Vláda SR aj parlament majú prijať kroky na zrovnoprávnenie menšín na Slovensku. A to s dôrazom na LGBTI+ komunitu vrátane zavedenia inštitútu partnerského spolužitia pre všetky osoby.

Dokument zároveň vyzýva politické elity, aby sa vyhýbali ďalšej polarizácii verejnosti prostredníctvom netolerantnej rétoriky voči menšinám.


      „Silné vyhlásenia v hodinách po vražde sú dôležité, ale sami o sebe nestačia. Signatármi výzvy sú ľudia, ktorí aj doteraz varovali verejnosť, čo môže spôsobiť podnecovanie napätia medzi občanmi,“ povedal v stanovisku prezident Inštitútu Mateja Bela Ábel Ravasz.

Na konanie vyzývajú i predstavitelia menšín

Okrem vyhlásenia z dielne Inštitútu Mateja Bela vyzývajú na konanie i predstavitelia menšín. „Slovensko musí byť vlasťou všetkých, ktorí sa v ňom rozhodli žiť, musí byť spoločenstvom rovnocenných a rovnoprávnych občanov. Ich špecifická kultúra, vierovyznanie, svetonázor, sexuálna orientácia či jazyky, ktorými hovoria, totiž žiadneho z nich zo spoločnosti nevylučuje,“ skonštatovali autori vyhlásenia.

Zároveň vyjadrili úprimnú sústrasť pozostalým obetí a celej LGBTI+ komunite.

Pod stanovisko sa okrem jednotlivcov podpísal aj Ústredný zväz židovských náboženských obcí v Slovenskej republike, Slovenský zväz posunkujúcich, eduRoma a ďalšie inštitúcie zastupujúce rómsku komunitu, ako aj Divadlo Thália Színház, Jókaiho divadlo v Komárne či Tanečné divadlo Ifjú Szivek.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko