Na hlavný obsah

Parlament prijal uznesenie o slobode vierovyznania alebo presvedčenia

Tá patrí medzi univerzálne základné neodňateľné ľudské práva a slobody.

Parlament prijal uznesenie o slobode vierovyznania alebo presvedčenia
Na snímke schôdza parlamentu. Foto: RTVS

Parlament prijal uznesenie, ktorým vyhlásil, že sloboda vierovyznania, presvedčenia a svedomia patrí medzi univerzálne základné neodňateľné ľudské práva a slobody, ktoré sú záväzné pre celé ľudstvo. Návrh uznesenia predložili poslanci Národnej rady (NR) SR za OĽANO.

Parlament sa uznesením dôrazne ohradil proti tendenciám, ktoré spochybňujú dôležitosť slobody vierovyznania alebo presvedčenia. A to ako univerzálnych, základných a neodňateľných ľudských práv a slobôd.

Vyzval ním tiež na rešpektovanie slobody vierovyznania alebo presvedčenia v ich plnej šírke. Odsúdil akékoľvek násilie, ktoré je motivované nenávisťou na základe viery alebo presvedčenia iného.

Národná rada tiež poukázala na rastúcu netoleranciu voči ľuďom inej viery, presvedčenia a názoru vychádzajúcu z iného ideového a hodnotového nastavenia.

Vyzvala tiež vládu, Európsku úniu a medzinárodné organizácie, aby sa zasadzovali za riadne vyhľadávanie, dokumentovanie a vyšetrenie všetkých obvinení zo zločinov motivovaných nenávisťou na základe viery alebo presvedčenia iného. Ako aj okamžité prepustenie všetkých tých, ktorí sú väznení len z dôvodu ich vierovyznania či presvedčenia.

Poslanci tiež uznesením vyzvali na pravidelné monitorovanie situácie v oblasti slobody náboženstva alebo presvedčenia. A tiež prijímanie opatrení v prospech trpiacich pre svoju vieru alebo presvedčenie. Zaviesť by sa podľa nich malo aj efektívne vzdelávanie o tejto téme.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko