Na hlavný obsah

Platné referendum by malo silu ústavného zákona, tvrdia experti

Vôľa ľudí je totiž na samom vrchole právnej pyramídy.

Platné referendum by malo silu ústavného zákona, tvrdia experti
Petičné hárky k referendu v krabiciach. Foto: TASR

Platné referendum by malo silu ústavného zákona, keďže vôľa ľudí je na samom vrchole právnej pyramídy, odkazujú experti. Termín referenda o možnostiach vyvolať predčasné voľby by mala prezidentka oznámiť do niekoľkých dní.

Opozícia tvrdí, že ak by bolo úspešné, netreba už žiadne ďalšie zmeny v ústave. Výsledok by sa automaticky počítal a platil. Rovnako by nebol potrebný ani súhlas parlamentu. Právnici v tejto súvislosti pripomínajú vlaňajšie rozhodnutie ústavného súdu a opozícii tak dávajú za pravdu.

Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venoval redaktor RTVS Matej Baránek.

Ak by sa na referende zúčastnilo viac ako 50 percent všetkých voličov, a z nich by väčšina súhlasila s položenou otázkou, bolo by platné. Parlament by následne vyhlásil tento výsledok rovnako ako zákon. Toľko hovorí ústava.

Donedávna sa však viedli spory o záväznosti referenda. Teda či by výsledok nemali predsa odsúhlasovať poslanci. Ústavní právnici v tejto súvislosti pripomínajú vlaňajšie rozhodnutie ústavného súdu, ktorý spravil vo veci poriadok.

„Platné referendum v pyramíde právnych predpisov by bolo n úrovni ústavného zákona, lebo by malo jeho právnu silu,“ ozrejmil Vincent Bujňák z Právnickej fakulty Univerzity Komenského.

To znamená, že výsledok referenda by sa dostal automaticky do ústavy. Bez toho, aby o tom musel rozhodovať dodatočne parlament.

„Na hlasovanie by to nemalo ísť, pretože tým by sa riskovalo, že národná rada môže poprieť výsledky platného referenda,“ povedal Kamil Baraník, ústavný právnik z Právnickej fakulty Univerzity Mateja Bella.

Predčasné voľby by mohla skomplikovať reforma ústavy

Celú situáciu ohľadne možnosti vyvolať predčasné voľby by ešte mohla skomplikovať reforma ústavy, ktorú navrhujú nezaradení poslanci a doteraz leží v parlamente. Hoci sa malo o tejto otázke hlasovať už v októbri, stane sa tak až o mesiac neskôr.

Nezaradení poslanci si berú čas na ďalšie vyjednávania s politickými stranami, keďže potrebujú 90 hlasov. Sme rodina však už avizovala, že reformu ústavy podporí.

„Naši poslanci s vysokou pravdepodobnosťou podporia opozičný návrh pána Tarabu,“ informoval Boris Kollár z hnutia Sme rodina.

Najsilnejšia strana OĽANO dáva opakovane od možnosti skracovať volebné obdobie ruky preč. „Bavme sa o budúcnosti, som o tom ochotný vôbec uvažovať, ale naše hnutie hovorí úplne jasne. Žiadny návrh, ktorý toto umožní, aby sa teraz vrátil k moci Robert Fico, nebudeme podporovať,“ povedal minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Či sa bude skôr o tejto otázke hlasovať v parlamente alebo budú o reforme ústavy rozhodovať ľudia v referende závisí od prezidentky Zuzany Čaputovej. Tá v nasledujúcich dňoch určí jeho termín.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál