Na hlavný obsah

Platy zdravotníkov sa zvýšia. Parlament schválil novelu

Pri mzdách budú zohľadňovať aj roky praxe.

Platy zdravotníkov sa zvýšia. Parlament schválil novelu
Platy zdravotníkov sa zvýšia. Foto: pixabay.com

Platy zdravotníkov sa zvýšia. Národná rada (NR) SR v stredu (5. 10.) schválila návrh z dielne rezortu zdravotníctva. Okrem avizovaného zvyšovania miezd lekárov a sestier rieši aj platy ostatných zdravotníkov v ústavných zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách záchrannej zdravotnej služby.

Okrem zvyšovania platových koeficientov majú pri mzdách zohľadňovať aj roky praxe. Zo 134 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 132, proti jeden.

Rezort zdravotníctva návrhom reaguje na nedostatok zdravotníckych pracovníkov, pokles záujmu o štúdium jednotlivých zdravotníckych profesií, odchody zdravotníkov zo systému či mimo Slovenska.

Zároveň chce predísť avizovaným hromadným výpovediam. „Zámerom je zvrátiť nastolený trend a zabezpečiť stabilizáciu, ako aj nárast personálneho obsadenia ústavných zdravotníckych zariadení kvalifikovaným zdravotníckym personálom,“ uvádza predkladateľ.

Odpracované roky sa po novom majú uznávať zdravotníkom aj za roky, keď prácu vykonávali v zahraničí. Základnú zložku mzdy má byť možné zvýšiť tiež za čas na materskej alebo rodičovskej dovolenke.

Na jedno dieťa možno započítať najviac tri roky a súhrnne za všetky deti najviac šesť rokov. Účinnosť zmeny je od 1. januára 2023.

„Pri zmenách v zdravotníctve vnímame lekárov, sestry, záchranárov a všetkých zdravotníkov ako najbližších partnerov. Pri nastavení systému ohodnotenia sme rokovali so všetkými zainteresovanými stranami. S odbormi, stavovskými organizáciami, komorami, združeniami a ďalšími relevantnými organizáciami. Ich postoje sa na podarilo zosúladiť do komplexného návrhu,“ vyhlásil Vladimír Lengvarský, minister zdravotníctva.

Od budúceho roka tak bez príplatkov automaticky dosiahne začínajúci lekár zvýšenie platu o 279 eur, začínajúca sestra o 202 eur. Lekár so špecializáciou a dvadsať ročnou praxou bude mať plat vyšší o 421 eur, sestra o 444 eur. Navýšenie ohodnotenia sa však týka aj záchranárov, farmaceutov, laborantov, sanitárov a ďalších zdravotníckych povolaní.

Podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) bude zvyšovanie platov stáť na budúci rok asi 232 miliónov eur. Zaplatíme to všetci, zároveň zdravotníkom nezávidíme, dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko