Na hlavný obsah

Premiér: Ak Putin stratí vplyv na Európu, trh s plynom sa upokojí

Putinovi podľa neho záleží len na vlastnom prospechu.

Premiér: Ak Putin stratí vplyv na Európu, trh s plynom sa upokojí
Na snímke premiér Eduard Heger. Foto: TASR/AP

Ak ruský prezident Vladimir Putin stratí vplyv na Európu, zmizne výrazný prvok neistoty, čím sa podľa predsedu vlády SR Eduarda Hegera upokojí trh s plynom a zníži sa aj jeho cena.

Uviedol to po popoludňajšom programe na samite Európskeho politického spoločenstva (EPC) v Prahe.

Putinovi záleží podľa Hegera len na vlastnom prospechu. „On si chce nahnať tie isté príjmy za výrazne menšie dodávky,“ uviedol slovenský premiér.

Heger upozornil, že na štvrtkovom (6. 10.) stretnutí EPC ešte neprebehla detailná diskusia o riešení vysokých cien plynu. Debatu o tejto otázke očakáva v piatok (7. 10.) na neformálnom zasadnutí Európskej rady.

V rámci štvrtkového popoludňajšieho programu predsedal slovenský premiér spolu s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou debate pri okrúhlom stole na tému „Mier a bezpečnosť na európskom kontinente“.

Na diskusii sa zúčastnilo ďalších deväť predstaviteľov štátov vrátane hostiteľa, českého premiéra Petra Fialu, a predsedu Európskej rady Charlesa Michela.

Heger potom absolvoval tri bilaterálne stretnutia – s predsedom slovinskej vlády Robertom Golobom, moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou a prezidentkou Kosova Vjosou Osmaniovou.

Vo štvrtok (6. 10.) sa na Pražskom hrade koná historicky prvý samit Európskeho politického spoločenstva (EPC), ktorého vznik inicioval francúzsky prezident Emmanuel Macron. Lídri 43 európskych krajín na Pražskom hrade rokujú o mieri a bezpečnosti, energetike, klíme a ekonomickej situácii. Na stretnutie EPC v piatok (7. 10.) nadviaže neformálny summit Európskej únie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet