Na hlavný obsah

Pri protivládnych protestoch v Čade zomrelo asi 50 ľudí

Agentúra AP hovorí o najmenej 60 obetiach.

Pri protivládnych protestoch v Čade zomrelo asi 50 ľudí
Jeden z protestujúcich v Čade leží zranení na zemi. Foto: TASR/AP

Pri štvrtkových (20. 10.) protivládnych protestoch v Čade prišlo o život asi 50 ľudí a ďalších 300 je zranených. Povedal to premiér Saleh Kebzabo, ktorý demonštráciu označil za ľudové ozbrojené povstanie. Ľudia vyšli v hlavnom meste do ulíc a zapálili sídlo politickej strany premiéra, ktorý je vo funkcii od minulého týždňa.

Demonštrantom sa nepáči, že vojenský režim, ktorý je pri moci, odovzdáva civilistom vládu príliš pomaly. OSN vyzvala na dodržiavanie ľudských práv a vyšetrenie okolností úmrtí. Vláda vyhlásila zákaz večerného a nočného vychádzania a pozastavila činnosť najväčších opozičných strán.

Podľa premiéra bezpečnostné sily, ktoré na demonštrantov strieľali a použili proti nim slzotvorný plyn, konali v sebaobrane. „To, čo sa dnes stalo, bolo ľudové ozbrojené povstanie s cieľom prevziať moc a tí, ktorí sú za to zodpovední, sa postavia pred súd,“ uviedol premiér.

Podľa neho mali demonštranti zbrane a považovali sa za vzbúrencov. Úrady vyhlásili v najväčších čadských mestách zákaz vychádzania od šiestej hodiny večernej do šiestej hodiny rannej.

Odporcovia vlády vo štvrtok vtrhli do ulíc a prepadli a zapálili sídlo Národného zväzu pre demokraciu a obnovu (UNDR), ktorého lídra Kebzaba minulý týždeň vymenovali za premiéra. Podľa vládneho hovorcu demonštranti v hlavnom meste zaútočili tiež na ďalšie verejné budovy. Protest v stredu (19. 10.) úrady zakázali.

Podľa agentúry AP je mŕtvych najmenej 60, z ktorých 32 pripadá na druhé najväčšie čadské mesto Moundou, kde podľa predstaviteľov úradov boli demonštrácie veľmi násilné.

Porušovanie práv

„Úrady zaručujúce prechod (od vojenskej k civilnej vláde) musia zabezpečiť bezpečnosť a ochranu ľudských práv, a to vrátane slobody slova a zhromaždenia,“ uviedol vo štvrtok Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva. Ten tiež vyzval na vyšetrenie prípadov, v ktorých panuje podozrenie, že tieto práva sa porušili.

Na zdržanlivosť vyzvalo obe strany americké ministerstvo zahraničia. To tiež odsúdilo incident pri americkom veľvyslanectve v čadskej metropole, kde „útočníci oblečení v civile a na palube súkromných vozidiel prekonali policajné stanovište a zabili štyroch ľudí“. Francúzsko odsúdilo násilie a použitie smrtonosných zbraní proti demonštrantom.

Podobne ako pri sídle UNDR sa demonštranti správali aj pri sídle Národného združenia pre demokraciu Čadu Alberta Padackého, ktorý na funkciu premiéra nedávno rezignoval. Polícia proti demonštrantom podľa agentúry Reuters použila slzotvorný plyn a zakročila silou. Demonštranti na sociálnych sieťach uvádzali, že došlo na ostrú paľbu.

Červený kríž oznámil, že na miesta stretov vyslal desiatku svojich tímov. „Poskytujeme prvú pomoc a prepravujeme ranených do nemocníc,“ povedal popoludní jeho šéf.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet