Na hlavný obsah

Proruské úrady vyzvali civilistov na opustenie Chersonu

Varujú pred ostreľovaním.

Proruské úrady vyzvali civilistov na opustenie Chersonu
Ilustračná snímka. Foto: ČTK/AP

Proruské úrady v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajiny v sobotu (22. 10.) vyzvali obyvateľov mesta Cherson, aby sa „okamžite“ evakuovali pre postupujúcu ukrajinskú protiofenzívu. Informuje o tom agentúra AFP.

„Vzhľadom na napätú situáciu na fronte, zvýšené nebezpečenstvo hromadného ostreľovania mesta a hrozbu teroristických útokov musia všetci civilisti okamžite opustiť mesto a prejsť na ľavý breh rieky Dneper,“ napísali proruskí predstavitelia na sociálnej sieti.

Podľa denníka Ukrajinska pravda, úrady nariadili obyvateľom, aby si so sebou vzali doklady, peniaze, cennosti a oblečenie.

Chersonská oblasť je jednou zo štyroch čiastočne okupovaných administratívnych územných celkov na Ukrajine, ktoré nedávno Moskva v rozpore s medzinárodným právom anektovala.

Proruské úrady tam v stredu (19. 10.) začali s evakuáciou civilistov. Podľa nich predstavujú súčasné ukrajinské útoky na civilnú infraštruktúru v Chersone „priame ohrozenie životov obyvateľov“.

Ukrajinskí predstavitelia evakuáciu civilistov odsudzujú, pričom ju označujú za obdobu masových stalinských deportácií a za súčasť ruskej vojnovej propagandy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet