Na hlavný obsah

Putin oslavuje narodeniny. Dostal pompézne dary, gratulovali mu lídri bývalých sovietskych republík

Tí sa stretli v Petrohrade.

Putin oslavuje narodeniny. Dostal pompézne dary, gratulovali mu lídri bývalých sovietskych republík
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Západom neuznaný bieloruský vodca Alexandr Lukašenko venoval šéfovi Kremľa Vladimirovi Putinovi k jeho piatkovým (7. 10.) 70. narodeninám darčekový certifikát na traktor bieloruskej výroby. Ide o ručne zmontovaný traktor so sejačkou.

V Petrohrade sa konalo jeho stretnutie s lídrami bývalých sovietskych republík združených v Spoločenstve nezávislých štátov (SNŠ).

Lukašenko pred novinármi vyhlásil, že darovaný traktor by sa mohol použiť na zasiatie pšenice, aby „Európa nehladovala a nekradla obilie na Ukrajine, ale vozila ho do chudobných krajín“.

Osobitý darček daroval Putinovi aj jeho kolega z Tadžikistanu Emomali Rachmon. Do Petrohradu dal priviezť desiatky melónov, z ktorých neďaleko Konstantinovského paláca postavili pyramídu.

Dosadení lídri sa k blahoželaniam pridali

Ako informovala agentúra AP, Putin dostal záľahu blahoželaní k narodeninám. Napríklad od čečenského vodcu Ramzana Kadyrova, ktorý mu vo videoposolstve – zmesi archívnych záberov s emotívnou hudbou – zaželal „dobré zdravie, dlhý život a mnoho úspechov“.

Vyhlásil tiež, že „Putin zmenil postavenie Ruska vo svete a urobil z neho štát, s ktorým treba rátať!“

Predseda dolnej komory ruského parlamentu Viačeslav Volodin sa vo svojom statuse na platforme telegram pod kreslený portrét Putina na pozadí ruskej trikolóry vyznal: „Kým je Putin, je aj Rusko.“

Putinovi gratulovali aj „lídri“ dosadení Moskvou do ukrajinských regiónov, ktoré Rusko čiastočne ovláda a o ktorých tvrdí, že ich anektovalo.

Kremľom podporovaný líder Záporožskej oblasti Jevhen Balyckyj tak v statuse na telegrame napísal, že „vďaka Vladimirovi Vladimirovičovi a ľudu Ruska sa Záporožská oblasť stala súčasťou veľkej krajiny a opäť sa spojila so svojou rodinou“.

Jeho kolega z Doneckej oblasti Denis Pušilin zasa uviedol, že „pre obyvateľov Donbasu je meno vodcu našej krajiny navždy spojené s najdôležitejšou udalosťou v nedávnej histórii – návratom domov“.

Peniaze na rozhadzovanie nie sú

AP vo svojej správe konštatuje, že po siedmich mesiacoch ofenzívy ruskej armády na Ukrajine je Putin v medzinárodnej izolácii. Rusko a predstavitelia jeho režimu sú vystavení bezprecedentným sankciám Západu.

Agentúra AP dodala, že na rozdiel od uplynulých rokov tentoraz Kremeľ neinformoval o blahoželaniach z Washingtonu alebo Bruselu. Kremeľ tvrdí, že Putinovi k sedemdesiatke blahoželali „mnohí svetoví lídri“, konkrétne mená však neuviedol.

V Rusku sa Putin pompéznych osláv pravdepodobne nedočká, napísal server Meduza. „Po inaugurácii ruského kola v Moskve je jasné, že teraz je lepšie nič nesláviť, nie je na to doba. Guvernéri dokonca uvažujú, že obmedzia výdavky na novoročné oslavy. Peniaze na rozhadzovanie teraz nikto nemá,“ povedal portálu nemenovaný zdroj blízky Kremľa.

V čase, keď sa v septembri sťahovali ruskí vojaci od strategického Izjumu na severovýchode Ukrajiny, Putin v Moskve slávnostne uvádzal do prevádzky obrie ruské kolo.

Na atrakcii sa však hneď v prvý deň objavili technické poruchy a koleso sa muselo neustále zastavovať, čoho si všímali médiá.

Reagovali aj Ukrajinci

Ironické poznámky týkajúce sa Putinových narodenín sa naopak objavujú v ukrajinských médiách. Tie upozorňujú na videoprejav ukrajinského ministra obrany Oleksija Reznikova určený ruským vojakom.

Reznikov v deň Putinových narodenín zopakoval, že Ukrajina už so súčasným šéfom Kremľa rokovať nebude a vykreslil ruského lídra ako slabocha.

„Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jazdí na fronte. Napríklad do ostreľovaného Lysyčanska alebo do oslobodeného Izjumu. Náš prezident je so svojou armádou. A kde je váš?“ povedal Reznikov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet