Na hlavný obsah

Putin určil dočasných lídrov anektovaných ukrajinských regiónov

Úrady budú zastávať dovtedy, kým do ich funkcií nezvolia niekoho iného.

Putin určil dočasných lídrov anektovaných ukrajinských regiónov
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin podpísal v stredu (5. 10.) výnosy, v ktorých určil dočasných lídrov štyroch ukrajinských regiónov, ktoré Rusko v rozpore s medzinárodným právom anektovalo. Informácie zverejnili na oficiálnej webovej stránke Kremľa.

Za dočasného lídra samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) určil šéf Kremľa Denisa Pušilina, ktorý aj doposiaľ vystupoval ako samozvaný líder DĽR. Pušilin sa v piatok (30. 9.) tiež zúčastnil na slávnostnej ceremónii v Kremli. Moskva na nej oficiálne anektovala separatistickú Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku a ukrajinskú Chersonskú a Záporožskú oblasť.

Dočasným lídrom samozvanej Luhanskej ľudovej republiky (LĽH) sa podľa Putinovho výnosu stal Leonid Pasečnik. Taktiež doposiaľ viedol proruských separatistov v LĽH.

Za dočasného gubernátora Záporožskej oblasti určil Putin Jevgenija Balického a v Chersonskej oblasti sa funkcie gubernátora dočasne ujme Vladimir Saldo.

Balickij a Saldo dosiaľ stáli na čele proruských správ spomínaných ukrajinských oblastí okupovaných ruskou armádou.

Vo výnosoch sa uvádza, že spomínaní muži budú stáť na čele ukrajinských oblastí, ktoré boli podľa ruského zákona anektované, dovtedy, kým nebudú do ich funkcií zvolené iné osoby.

Putin podpísal v stredu zákony o pričlenení štyroch ukrajinských regiónov okupovaných ruskou armádou k Ruskej federácii. Ide o krok, ktorým šéf Kremľa zavŕšil formálnu anexiu ukrajinského územia, ktorá je však v rozpore s medzinárodným právom, priblížila agentúra AP.

„Štátna hranica medzi Ruskou federáciou a Doneckou ľudovou republikou získavajú status administratívnej hranice medzi subjektami Ruskej federácie,“ napísal Pušilin na Telegrame krátko po tom, čo Putin podpísal spomínané zákony.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet