Na hlavný obsah

Raketa vystrelená Severnou Kóreou zrejme preletela ponad Japonsko

Obyvatelia niektorých oblastí sa museli evakuovať do úkrytov.

Raketa vystrelená Severnou Kóreou zrejme preletela ponad Japonsko
llustračná snímka. Foto: TASR/AP

Japonsko vydalo v utorok (4. 10.) varovanie pre obyvateľov niektorých oblastí s výzvou na evakuáciu do úkrytov po tom, čo Severná Kórea vystrelila ďalšiu neidentifikovanú balistickú raketu.

Podľa úradu japonského premiéra raketa zrejme preletela ponad Japonsko. Informovala o tom agentúra AFP.

„Zdá sa, že Severná Kórea vystrelila raketu. Prosím, evakuujte sa do budov alebo do podzemia,“ uviedla japonská vláda vo výzve vydanej o 7:29 h miestneho času (0:29 h SELČ). Japonská televízia NHK spresnila, že poplach sa vzťahoval na dva severné regióny krajiny.

Približne o pol hodinu neskôr uviedol úrad japonského premiéra na twitteri, že „strela, ktorá sa javila ako severokórejská balistická raketa, zrejme preletela ponad Japonsko“.

Japonská pobrežná stráž vzápätí informovala, že raketa už pravdepodobne dopadla do mora a vydala varovanie pre plavidlá.

O vystrelení nešpecifikovanej balistickej rakety Severnou Kóreou smerom na východ informovala v utorok aj juhokórejská armáda, pripomína AFP.

Severná Kórea tak odpálila už piatu raketu za uplynulý týždeň. K prvému odstrelu došlo pred štvrtkovou (29. 9.) návštevou americkej viceprezidentky Kamaly Harrisovej v Južnej Kórei, k druhému niekoľko hodín po jej odchode z krajiny.

Južná Kórea, Japonsko a USA následne v piatok (30. 9.) zorganizovali trojstranné protiponorkové cvičenia vo Východnom mori. Cvičenie sa uskutočnilo po tom, čo juhokórejskí predstavitelia počas uplynulého víkendu upozornili, že Pchjongjang by sa mohol pripravovať na odpálenie balistickej rakety z ponorky.

Odsúdili to Spojené štáty

Japonsko tento krok ostro odsúdilo. Vyhlásil to japonský premiér Fumio Kišida. „Toto je po nedávnom opakovanom odpaľovaní balistických striel aktom násilia. Ostro to odsudzujeme,“ povedal Kišida reportérom v Tokiu.

Tamojší minister obrany Jasukazu Hamada spresnil, že raketa preletela vzdialenosť približne 4 600 kilometrov. Podľa agentúry DPA išlo o najdlhšiu horizontálnu vzdialenosť severokórejskej rakety.

Severokórejský test balistickej rakety odsúdil aj hlavný tajomník úradu japonskej vlády Hirokazu Macuno. Označil ho pritom za „bezprostrednú hrozbu“ pre región i svetové spoločenstvo. Odpálenie rakety odsúdilo podľa agentúry AP aj indo-tichomorské velenie ozbrojených síl USA.

„Spojené štáty odsudzujú takéto kroky a vyzývajú Severnú Kóreu, aby sa zdržala ďalších protiprávnych a destabilizujúcich aktov,“ uviedlo vo vyhlásení.

Biely dom zároveň podľa agentúry AFP uviedol, že konzultuje so svojimi spojencami v súvislosti s „ráznou“ reakciou na najnovší severokórejský test.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet