Na hlavný obsah

Schôdza bude pre kybernetický incident pokračovať zrejme až 8. novembra

Záleží na tom, kedy sa ho podarí vyriešiť.

Schôdza bude pre kybernetický incident pokračovať zrejme až 8. novembra
Prázdna rokovacia sála NR SR. Foto: TASR

Kybernetický bezpečnostný incident v Národnej rade (NR) SR je veľmi vážny. Vo štvrtok (27. 10.) po zasadnutí poslaneckého grémia to v pléne vyhlásil predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina).

Schôdza bude preto pokračovať zrejme až 8. novembra. Ak by bol incident vyriešený skôr, mohla by pokračovať už budúci týždeň.

„Nemáme identifikovaný zdroj tohto problému, riešia to technici,“ priblížil Kollár. Podľa jeho slov to vyzerá tak, že sa to nepodarí vyriešiť vo štvrtok ani v piatok (28. 10.). Plénum by tak malo pokračovať v rokovaní až v utorok (8. 11.) o 9.00 h. O 11.00 h by potom malo byť hlasovanie.

V stredu (2. 11.) má dostať Kollár informácie o tom, či bol problém odstránený alebo nie. „Pokiaľ to nebude odstránené, platí, že začíname 8. novembra. Pokiaľ to odstránia, tak na ďalší deň zvolám schôdzu,“ dodal.

Parlament nahlásil NBÚ kybernetický incident

Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) potvrdil, že od Národnej rady (NR) SR prijal vo štvrtok hlásenie o kybernetickom bezpečnostnom incidente. Podrobnosti zverejňovať nemôže. Uviedol to hovorca NBÚ Peter Habara.  

„Úrad by navyše rád zdôraznil rozdiel medzi kybernetickým útokom a kybernetickým bezpečnostným incidentom. Zjednodušene povedané, kybernetický bezpečnostný incident je akákoľvek udalosť, ktorá negatívne vplýva na systém alebo programový prostriedok, kým kybernetický útok je úmyselný akt, ktorého cieľom môže byť napríklad krádež dát či znefunkčnenie systému, respektíve prevádzky,“ vysvetlil hovorca.

Kancelária NR SR priblížila, že dopoludnia zaregistrovala výpadky IT služieb.

„Prvotnou analýzou tohto kyberneticko-bezpečnostného incidentu bolo zistené, že sieťová komunikácia vykazuje abnormálne správanie. V dôsledku toho bola ovplyvnená funkčnosť všetkých komponentov vrátane hlasovacích zariadení pracujúcich na sieťovej infraštruktúre NR SR,“ informovala hovorkyňa Michaela Jurcová.

Incident kategorizovali ako kategóriu 3. Na odstránení pracujú odborné útvary Kancelárie NR SR v spolupráci s NBÚ.

Národná rada SR incident nahlásila v zmysle zákona o kybernetickej bezpečnosti, táto povinnosť jej vyplýva ako prevádzkovateľovi základnej služby. „Rovnaký zákon NBÚ neumožňuje zverejňovať podrobnosti takýchto udalostí a ukladá povinnosť zachovávať o nich mlčanlivosť,“ doplnil Habara.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko