Na hlavný obsah

Slovalco už výrazne znížilo výrobu hliníka

Minimálnu výrobu udrží ešte do konca roka.

Slovalco už výrazne znížilo výrobu hliníka
Hlinikáreň Slovalco. Foto: RTVS

Kritická situácia v Slovalcu – jedinej slovenskej hlinikárni – sa stále nezmenila. Minimálnu výrobu udrží ešte do konca roka. Potom hrozí najhorší scenár. Čaká sa na konkrétne ponuky pomoci od štátu.

Hlinikáreň v Žiari nad Hronom vyrábala ešte minulý rok viac ako 400 ton primárneho hliníka denne, dnes je to len 20 ton. Z 226 pecí ide už iba desať, čo je technologické minimum na ich udržanie.

„Ak by sme tých 10 pecí prevádzkovali budúci rok pri dnešnej cene elektrickej energie. Tak by to bolo 30 miliónov eur ročne,“ uviedol Milan Veselý, generálny riaditeľ Slovalca.

Podľa písomného stanoviska ministerstva financií bude konkrétna pomoc pre podniky známa do konca októbra. To je posledný možný termín, aby fabriky vôbec mohli naplánovať výrobu na budúci rok – tvrdia podnikatelia.

„Sme vlastne jedna z posledných krajín v EÚ, ktorá neohlásila žiadne schémy pomoci. My vidíme v rozpočte 3,5 milióna, ale nepoznáme bližšie rozdelenie týchto peňazí, resp. konkrétne schémy,“ dodal Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.

Podniky nechcú priame dotácie na preplatenie elektriny. Potrebujú získať len rovnaké podmienky, aké majú ostatné štáty Európskej únie. Druhým problémom je zákon o emisných povolenkách a tok peňazí z environfondu.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

„EK odporúča, aby 25 percent išlo na ochranu do dekarbonizovaného priemyslu z tých peňazí, u nás je to podľa starého zákona 7,5 percenta,“ dodal Vedelý.

O novelizáciu zákona žiadajú podniky už dva roky. Zatiaľ neúspešne.

Ak štát do konca roka nepodá pomocnú ruku energeticky náročným podnikom Slovalco úplne ukončí výrobu primárneho hliníka a pokračovať bude len so 150 zamestnancami na linke spracovania druhotného hliníka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny