Na hlavný obsah

So zvýšením príplatkov môže prísť aj rýchlejšie prepúšťanie

Tvrdia to odborníci.

Prepúšťanie zamestnancov začne naberať rýchlejšie obrátky. Tvrdia to zamestnávatelia. Nepáči sa im návrh na zvýšenie mzdových príplatkov opozičného Smeru-SD.

Ak návrh novely Zákonníka práce v parlamente prejde, od nového roka sa bude výška mzdových príplatkov rátať z výšky minimálnej mzdy. Tak, ako to bolo pred pandémiou.

„Bezbrehý a nezodpovedný populizmus, ktorý so sociálnou politikou a nejakým racionálnym riadením štátu v krízových časoch, nemá absolútne nič spoločné,“ hovorí tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták.

Pozrite si celú reportáž RTVS:

„To bude znamenať len akceleráciu prepúšťania. K prepúšťaniu dôjde tak, či tak, ideme do mimoriadne ťažkého obdobia, a takáto právna úprava by určite mala absolútne negatívny vplyv na fungovanie firiem,“ vysvetľuje viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Rastislav Machunka.

„Výhovorky o tom, že im to nejakým spôsobom spôsobí problémy, myslím si, že nie sú na mieste,“ vyjadruje sa poslanec NR SR, predkladateľ návrhu Boris Susko (Smer-SD).

Budúci týždeň sa zvolá spoločná porada alebo aj mimoriadna tripartita. Budú tam všetci sociálni partneri, aby sme pokiaľ možno dospeli k takému riešeniu, s ktorým budú súhlasiť všetci. Takto sa nechal počuť minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina).

Načasovanie mimoriadnej tripartity na obdobie, keď je už návrh novely Zákonníka práce v druhom čítaní, považujú zamestnávatelia za neférové.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko