Na hlavný obsah

Sociálne siete valcujú satirické príspevky o českej anexii Kaliningradu

Reagovala na to aj prezidentka Čaputová.

Sociálnymi sieťami sa šíria satirické príspevky s návrhom, aby sa Česi zmocnili ruskej exklávy Kaliningrad. Jeden z nich zdieľal aj český europoslanec Tomáš Zdechovský, za čo si vyslúžil kritiku ruských médií. Informuje agentúra AFP.

„Čas rozdeliť Kaliningrad, aby naši bratia Česi mali prístup k moru,“ napísal 28. septembra na sociálnej sieti twitter užívateľ s prezývkou „Papiez internetu“. K príspevku pridal aj mapu ruskej exklávy obkolesenej Poľskom, Litvou a Baltským morom, pričom ju rozdelil na poľskú a českú časť.

Fiktívna mapa, ktorá územie ruskej exklávy Kaliningrad pripisuje Česku.
Fiktívna mapa, ktorá územie ruskej exklávy Kaliningrad pripisuje Česku.Foto: Twitter

Mesto v 13. storočí založil Rád nemeckých rytierov počas križiackej výpravy proti pohanským Prusom a nazvali ho na počesť vtedajšieho českého kráľa Přemysla Otakara II. Königsberg (česky Královec). Oblasť Východného Pruska ako kompenzáciu po druhej svetovej vojne zabral Sovietsky zväz, ktorý mesto na počesť sovietskeho politika premenoval na Kaliningrad.

Návrh na premenovanie mesta inšpirovala ruská anexia štyroch ukrajinských regiónov, čo vyvolalo búrku sarkastických vtipov v Česku a Poľsku. „Urobte Kaliningrad opäť českým!“ píše sa napríklad  vo výzve na stretnutie pred ruskou ambasádou v Prahe, ktoré sa má uskutočniť v pondelok (10. 10.).

Královec má aj vlastnú stránku na twitteri s vyše 67 000 sledujúcimi. Na stránke sa píše: „Vitajte na oficiálnej stránke Královca. V úspešnom referende 97,9 % obyvateľov Kaliningradu rozhodlo o spojení s Českou republikou a premenovaním Kaliningradu na Královec.“

Vtipy zaplavili internet

Poliak Tomasz Komentasz na twitteri zverejnil obrázok zobrazujúci imaginárnu lietadlovú loď s názvom Karel Gott, ktorá opúšťa námornú základňu Kaliningrad.

Český europoslanec Tomáš Zdechovský zdieľal príspevok o fiktívnom „plynovode“ Beer Stream II medzi Prahou, Varšavou a Kaliningradom. Ruský denník The Eurasia Daily europoslanca skritizoval za „revanšistický“ príspevok a autorov falošnej petície za anexiu Kaliningradu označil ako „provokatérov“. „Rusi nemajú veľký zmysel pre humor,“ reagoval Zdechovský.

Srandu si robia aj známe české spoločnosti. Železničná spoločnosť České dráhy informovala, že decembrová zmena cestovného poriadku so sebou prináša aj novú destináciu – Královec. „Objavte krásy Česka,“ napísala spoločnosť na twitteri.

Česká pošta zase predstaví novú známku, ktorá bude určená na posielanie zásielok do nového českého územia. „Jej nominálnu hodnotu bude predstavovať písmeno K a motívom prvej známky bude česká lietadlová loď Baron Prášil,“ uviedla.

K vtipom sa pripojila aj prezidentka Zuzana Čaputová či slovenská polícia. Hlava štátu na twitteri satiricky napísala, že zvažuje oficiálnu návštevu českého Královca. Polícia žartovne informovala o vyslaní letných hliadok do českej exklávy v sezóne 2023, pretože očakávajú veľký záujem slovenských turistov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet