Na hlavný obsah

Spojené štáty poskytnú Ukrajine moderné systémy protivzdušnej obrany, potvrdil Biden

Telefonicky hovoril s ukrajinským prezidentom.

Spojené štáty poskytnú Ukrajine moderné systémy protivzdušnej obrany, potvrdil Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden. Foto: SITA/AP

Americký prezident Joe Biden v pondelok (10. 10.) prisľúbil, že Spojené štáty poskytnú Ukrajine moderné systémy protivzdušnej obrany.

Stalo sa tak krátko po tom, ako na ukrajinskú metropolu Kyjev a ďalšie ukrajinské mestá dopadli ruské rakety, uviedol Biely dom vo vyhlásení. Informovala o tom agentúra AFP.

Biden telefonicky hovoril s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, pričom „prisľúbil, že bude naďalej poskytovať Ukrajine podporu potrebnú na jej obranu vrátane moderných systémov protivzdušnej obrany,“ uvádza sa vo vyhlásení Washingtonu.

Ukrajina na zasadnutí Valného zhromaždenia OSN po najnovších útokoch svojho suseda odsúdila Rusko ako „teroristický štát“. Západné mocnosti sa snažili zdôrazniť izoláciu Moskvy.

OSN zvolala rozpravu na prediskutovanie deklarovanej anexie štyroch čiastočne okupovaných ukrajinských regiónov zo strany Ruska. Rokovania však „zatienili“ útoky na Kyjev a ďalšie mestá.

„Rusko opäť ukázalo, že je teroristickým štátom, ktorý musí byť čo najdôraznejšie odstrašený,“ povedal vo svojom úvodnom prejave ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyslycja.

„Žiaľ, ťažko môžete vyzývať na stabilný a zdravý mier, kým vo vašej blízkosti existuje nestabilná a šialená diktatúra,“ dodal Kyslycja. Informoval členské štáty OSN, že pri najnovších útokoch Ruska zahynulo najmenej 14 civilistov a 97 utrpelo zranenia.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia sa v reakcii priamo nevyjadril k raketovým úderom. Obhajoval však anexiu ukrajinských regiónov svojou krajinou. „Obviňujú nás, keď sa snažíme chrániť našich bratov a sestry na východe Ukrajiny,“ povedal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet