Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Štát stále nepodpísal zmluvy k nájomným bytom s investormi

Mohol by tak spraviť koncom novembra.

Štát stále nepodpísal zmluvy k nájomným bytom s investormi
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Rokovania s investormi o nájomných bytoch stále neuzavreli. Hoci bude financovanie výstavby plne v rukách investorov, štát ešte prepočítava, koľko ho budú stáť príspevky na mesačné nájomné. Zmluvy s investormi by mohol podpísať koncom novembra, teda o niekoľko týždňov neskôr, ako pôvodne chcel.

Úrad vlády rokuje so štyrmi investormi. Ak so štátom podpíšu zmluvy, môžu do práce povolať stavebné firmy. Dokopy majú na to vyčlenených šesť miliárd eur.

„Dnes máme peniaze na zhruba 40 000 bytov, takže už ich musíme len postupne preinvestovať,“ povedal podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (nom. Sme rodina).

Pozrite si celú reportáž RTVS:

Kapacity slovenského stavebníctva sú podľa jeho šéfa na výstavbu pripravené. Stíhať vraj budú, lebo aj nájomné byty sa časovo rozplánujú.

„Pokiaľ takéto množstvo bytov bude čo i len v priebehu 5-6 rokov, tak to bude podstatne rýchlejšie ako doteraz. Na druhej strane z odborného hľadiska si nerobme ilúzie, že sa budú desiatky tisíc bytov stavať v priebehu jedného roka,“ uviedol prezident Zväzu stavebných podnikateľov Slovenska Pavol Kováčik.

Stavebné firmy sa nemusia pustiť len do výstavby nových bytov. Odkúpiť môžu aj rozostavané projekty. V takom prípade by sa mohli ľudia sťahovať skôr. Ak počas výstavby zdražie stavebný materiál, na výšku nájomného by to nemalo mať vplyv. Tá sa odvíja od priemernej mzdy v danom regióne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika