Na hlavný obsah

Štrajk za vyššie platy obmedzil zásobovanie čerpacích staníc vo Francúzsku

Zamestnanci požadujú zvýšenie miezd o desať percent.

Štrajk za vyššie platy obmedzil zásobovanie čerpacích staníc vo Francúzsku
Zatvorená čerpacia stanica v Lille vo Francúzsku. Foto: TASR/AP

Viac ako pätina francúzskych čerpacích staníc mala cez víkend problémy s dodávkami paliva. Spôsobil ich štrajk za vyššie platy v štyroch hlavných ropných rafinériách v krajine. Informovali o tom agentúry AFP a Reuters.

Generálny riaditeľ spoločnosti TotalEnergies minulý týždeň povedal, že „nadišiel čas odmeniť“ pracovníkov, no zatiaľ odmietol začať rokovania. V ExxonMobil sa o platoch rokuje niekoľko týždňov.

Pracovníci Totalu požadujú zvýšenie miezd o desať percent. Prudký rast cien energií viedol k obrovským ziskom a vedeniu spoločnosti to umožnilo vyplatiť akcionárom špeciálnu dividendu 2,6 miliardy eur.

„Akcionári dostávajú veľa, ale na zamestnancov sa úplne zabudlo. Dosahujú sa úžasné zisky, ale nechcú kompenzovať vplyv inflácie,“ povedal šéf odborov Thierry Defresne pre AFP.

TotalEnergies prevádzkuje vo Francúzsku asi 3 500 čerpacích staníc, čo je takmer tretina z celkového počtu a v súčasnosti ponúka najlacnejší bezolovnatý benzín.

Zamestnanci majú legitímne právo snažiť sa o podiel na výnimočných ziskoch, ale nie ubližovať obyčajným ľuďom, uviedla Aurore Bergeová, šéfka poslaneckého klubu Obroda (Renaissance). „Nie je prijateľné, aby pracovníci organizovali preventívne akcie, ktoré zasiahnu koho? Francúzov, ktorí nemajú inú možnosť (ako použiť svoje auto),“ povedala v nedeľu (9. 10.) pre BFM TV.

Senátor Bruno Retailleau z konzervatívnej strany Rapublikáni (Les Republicains), v nedeľu vyzval vládu, aby použila silu na „skoncovanie s nedostatkom (paliva), ktorý zaťažuje vodičov“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet