Na hlavný obsah

Sunak potvrdil, že sa chce uchádzať o post lídra Konzervatívnej strany

V krátkom čase tak o post zabojuje druhýkrát.

Sunak potvrdil, že sa chce uchádzať o post lídra Konzervatívnej strany
Bývalý britský minister financií Rishi Sunak. Foto: TASR/AP

Bývalý britský minister financií  Rishi Sunak v nedeľu (23. 10.) potvrdil, že sa bude uchádzať o post lídra britskej Konzervatívnej strany, a teda aj o premiérsky post. Informuje o tom televízia Sky News.

„Spojené kráľovstvo je úžasná krajina, no čelíme vážnej ekonomickej kríze. Preto sa chcem stať lídrom Konzervatívnej strany a vaším ďalším premiérom. Chcem napraviť našu ekonomiku, zjednotiť našu stranu a slúžiť našej krajine,“ napísal Sunak na sociálnej sieti twitter.

Bývalý minister financií sa vo vyjadrení ďalej obhajuje, že už ukázal svoju profesionalitu a spoľahlivosť, a že bude „pracovať vo dne a v noci“, aby splnil svoju úlohu.

„Žiadam vás o príležitosť pomôcť vyriešiť naše problémy. Viesť našu stranu a krajinu vpred ku ďalším parlamentným voľbám,“ uviedol Sunak.

Na to, aby sa Sunak mohol uchádzať o post lídra Konzervatívnej strany, a teda aj budúceho premiéra Británie, potreboval získať podporu aspoň 100 poslancov parlamentu. Podľa politológov stanice Sky News získal exminister financií napokon 124 nominácií.

Sunakovi oponenti

Sunak sa o post lídra konzervatívcov a britského premiéra v uplynulých niekoľkých mesiacov uchádza už druhýkrát. O tento post súperil počas leta aj s dosluhujúcou britskou premiérkou Liz Trussovou, ktorá vo štvrtok (20. 10.) oznámila svoju rezignáciu. V úrade zotrvala asi šesť týždňov.

Ako prvá oznámila svoju kandidatúru na spomínaný post líderka Dolnej snemovne parlamentu Penny Mordauntová. Ďalším možným kandidátom je bývalý britský premiér Boris Johnson, ktorý však zatiaľ oficiálne neoznámil, že sa o post bude uchádzať. Údajne však už získal dostatočný počet poslaneckých nominácii.

Meno nového lídra britskej Konzervatívnej strany – a teda aj budúceho premiéra – by mohlo byť známe do piatku (28. októbra), povedal vo štvrtok šéf parlamentného výboru Konzervatívnej strany Graham Brady.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet