Na hlavný obsah

Univerzita Komenského po 17. novembri nepreruší výučbu

Ostáva však v protestnej pohotovosti.

Univerzita Komenského po 17. novembri nepreruší výučbu
Právnicka fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Foto: TASR

Univerzita Komenského (UK) v Bratislave po 17. novembri nezatvorí svoje brány a výučbu nepreruší. Ostáva však v protestnej pohotovosti. Zhodli sa na tom v stredu (26. 10.) zástupcovia akademickej obce.

Zo stanoviska vyplýva, že najväčšia slovenská univerzita si v plnej miere uvedomuje svoju spoločenskú zodpovednosť v tejto neľahkej dobe.

„Zároveň reflektuje výraznú zmenu v komunikácii a prístupe ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR, ktorú hodnotí ako konštruktívnu. Po čiastočnom splnení požiadaviek Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) z 13. septembra 2022 sa zástupcovia akademickej obce UK dohodli, že 17. novembra 2022 univerzita výučbu nepreruší,“ uvádza sa v stanovisku. UK však naďalej ostáva v protestnej pohotovosti.

Nechceme stavať študentov do pozície rukojemníkov, tvrdí univerzita

Univerzita dôrazne žiada kompetentných o čo najrýchlejšie predstavenie systémového, dlhodobo udržateľného a predvídateľného riešenia súčasného stavu. „Vysoké školy dnes vynakladajú všetko svoje úsilie na bazálne prežitie a nemajú priestor na výraznejší rozvoj,“ píše sa v stanovisku.

Zástupcovia akademickej obce UK poverujú rektora univerzity Mareka Števčeka, aby pokračoval v začatých rokovaniach s vládou SR a so zástupcami rezortu školstva v snahe o splnenie požiadaviek verejných vysokých škôl načrtnutých Slovenskou rektorskou konferenciou (SRK) ešte v septembri.

UK zdôrazňuje, že nikdy nechcela a nechce stavať svojich študentov do pozície rukojemníkov. „Vzhľadom na trend v oblasti financovania vysokých škôl, nedostatočné financovanie zvýšených nákladov spojených s vysokou infláciou, zvyšujúcimi sa cenami tovarov a služieb a v prípade, že nebude predstavené riešenie súčasného stavu, nemôžeme vylúčiť čiastočné či úplné obmedzenie plnohodnotného fungovania v ďalšom období,“ dodáva sa v stanovisku.

Sú pripravení na všetky formy protestu

Na zasadnutí zástupcov akademickej obce sa zúčastnilo vedenie univerzity, dekani fakúlt, ale aj členovia vedení akademických senátov. Zástupcovia fakúlt počas stretnutia informovali o priebehu diskusie na fakultách a o stanovisku študentov a zamestnancov fakúlt.

SRK trvá na splnení všetkých požiadaviek deklarovaných v septembri, kde upozorňuje na dlhodobý kritický stav financovania vysokých škôl. Rektori uplynulý týždeň skonštatovali len čiastočné splnenie svojich požiadaviek.

O zatvorení brán vysokých škôl od 17. novembra budú jednotlivé školy rokovať s akademickými obcami. SRK je naďalej pripravená na všetky formy protestu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko