Na hlavný obsah

Úrad OSN je znepokojený plánmi Ruska sprísniť zákon o „LGBT+ propagande“

Obhajcovia ľudských práv to odsudzujú.

Úrad OSN je znepokojený plánmi Ruska sprísniť zákon o „LGBT+ propagande“
Na ilustračnej snímke dúhová vlajka. Foto: Unsplash

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) vyjadril v piatok (28. 10.) hlboké znepokojenie nad krokom poslancov dolnej komory ruského parlamentu, ktorí vo štvrtok (27. 10.) zahlasovali za sprísnenie zákona o tzv. LGBT+ propagande z roku 2013. Informovala o tom agentúra AFP.

Obhajcovia ľudských práv odsudzujúci tento zákon tvrdia, že nové dodatky prakticky znamenajú, že za trestné by sa považovali akékoľvek verejné zmienky týkajúce sa párov rovnakého pohlavia.

Dané návrhy „rozširujú zákaz akejkoľvek diskusie a výmeny informácií o lesbách, gejoch, bisexuálnych a transrodových ľuďoch a ich ľudských právach“. Povedala to novinárom v Ženeve hovorkyňa OHCHR Ravina Šamdasáníová.

Nový komisár OSN pre ľudské práva Volker Türk je podľa nej krokom poslancov ruskej Štátnej dumy nesmierne znepokojený. To „ešte viac porušuje medzinárodné normy a princípy v oblasti ľudských práv“.

Türk preto vyzýva poslancov, aby legislatívne návrhy v ďalších dvoch plánovaných čítaniach odmietli.

Apeluje tiež na to, aby existujúci zákon zrušili a urýchlene prijali opatrenia na zákaz diskriminácie a násilia založeného na sexuálnej orientácii a rodovej identite.

Komisár tiež poznamenal, že vylúčenie, stigmatizácia a diskriminácia akejkoľvek skupiny v spoločnosti sú hlavnou príčinou násilia.

Experti OSN na ľudské práva odsúdili daný zákon ako „diskriminačný, porušujúci základné práva na slobodu prejavu a vedúci k nárastu nenávistných prejavov, zločinov z nenávisti a zneužívaniu“. Upozornili, že tieto činy sú namierené aj proti deťom.

V rebríčku 49 európskych krajín zaradila organizácia Rainbow Europe (Dúhová Európa) Rusko na štvrté miesto odspodu, čo sa týka tolerancie voči LGBT+ komunite.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet