Na hlavný obsah

USA vyzvali OSN na vyšetrenie použitia iránskych dronov na Ukrajine

Rusko odmietlo ich použitie na bojisku.

USA vyzvali OSN na vyšetrenie použitia iránskych dronov na Ukrajine
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Spojené štáty vyzvali na pôde Bezpečnostnej rady OSN na vyšetrenie obvinení Ruska z používania iránskych bezpilotných lietadiel vo vojne proti Ukrajine. Informuje o tom agentúra DPA.

„OSN musí vyšetriť akékoľvek porušenie rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN. Nesmieme dovoliť, aby Rusko alebo iné krajiny bránili alebo ohrozovali OSN pri plnení jej povinností,“ uviedol dočasný veľvyslanec Spojených štátov pri OSN pre osobitné politické záležitosti Jeffrey DeLaurentis na zasadnutí Bezpečnostnej rady.

List v podobnom duchu zaslali OSN tento týždeň aj  ministerstvá zahraničných vecí Spojeného kráľovstva, Francúzska a Nemecka. Tie od organizácie chcú, aby prešetrila dodávky dronov z Iránu do Ruska.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia označil situáciu za „poburujúcu“, pričom opätovne odmietol obvinenia, že Rusko takéto drony nasadzuje proti Ukrajine.

Zároveň varoval pred vyšetrovaním tejto záležitosti zo strany OSN. Ak by sa takéto vyšetrovanie uskutočnilo, Rusko by muselo prehodnotiť svoju spoluprácu s OSN, uviedol. Podobne sa pred pár dňami v tej istej veci vyjadril aj Nebenziov zástupca Dmitrij Poľanský.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet