Na hlavný obsah

Verejnosť si pripomenula zavraždených mužov, žiada zlepšenie ochrany LGBT+ menšiny

Do iniciatívy sa zapojilo vyše 50 organizácií.

Verejnosť si pripomenula zavraždených mužov, žiada zlepšenie ochrany LGBT+ menšiny
Na snímke účastníci zhromaždenia Ide nám o Život na Námestí SNP v Bratislave. Foto: TASR

Viacero zástupcov organizácií a občianskych združení si so stovkami ľudí vo štvrtok (27. 10.) podvečer na Námestí SNP v Bratislave pripomenulo dvoch zavraždených mužov, ktorí prišli o život 12. októbra v hlavnom meste.

Organizátori zhromaždenia vyzývajú verejnosť, vládu, ale aj poslancov parlamentu, aby sa zaoberali zrovnoprávnením a zlepšením ochrany LGBT+ menšiny a ich rodín na Slovensku.

„Roky sme ako aktivisti pred tým varovali, robili sme všetko, čo je v našich silách, aby sme sa nedostali až do tohto bodu. Bolo nás však málo a nedokázali sme čeliť systematickej snahe veľkej časti spoločnosti, ktorá nás chce vymazať z verejného priestoru,“ uviedol Roman Samotný, hovorca iniciatívy Ide nám o život.

Zároveň skritizoval ďalšie útoky na LGBT+ menšinu, ku ktorým došlo po teroristickej vražde.

Na snímke majiteľ baru Tepláreň Roman Samotný sa prihovára na zhromaždení Ide nám o Život na Námestí SNP v Bratislave.
Na snímke majiteľ baru Tepláreň Roman Samotný sa prihovára na zhromaždení Ide nám o Život na Námestí SNP v Bratislave.Foto: TASR

Požiadavky zaslali predsedovi vlády

Do iniciatívy Ide nám o život sa zapojilo vyše 50 slovenských organizácií a občianskych združení.

Iniciátori pripomínajú, že najdôležitejšie, čo môže každý človek urobiť, je využiť svoj hlas na podporu spravodlivosti a ochrany pre všetkých.

Iniciatíva Inakosť víta, že väčšina politickej scény jasne odmietla tento teroristický čin. Deklarácie spoluúčasti a odsudzovanie nenávisti voči LGBT+ menšine a ich rodinám sú podľa iniciatívy len prázdne slová, ak nebudú naplnené konkrétnymi činmi.

Svoje požiadavky zaslali organizátori predsedovi vlády, ktorého požiadali o stretnutie a spoluprácu na tvorbe nových legislatívnych návrhov.

Politickým predstaviteľom iniciátori navrhujú viaceré požiadavky. Zameriavajú sa na konkrétne kroky, ktoré pomôžu zlepšiť život tejto komunite ľudí.

Tiež zjednodušia ich situáciu v rôznych oblastiach, od zdravotnej starostlivosti po postihovanie šírenia nenávisti na internete.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko