Na hlavný obsah

Vo veku 95 rokov zomrel vojnový veterán Ján Chudík

Zúčastnil sa Slovenského národného povstania.

Vo veku 95 rokov zomrel vojnový veterán Ján Chudík
Vojnový veterán a účastník Slovenského národného povstania. Foto: TASR

Vo veku 95 rokov zomrel vojnový veterán Ján Chudík. Zúčastnil sa Slovenského národného povstania (SNP). Na sociálnej sieti o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO).

Ján Chudík z Jakubian pri Starej Ľubovni už ako 18-ročný spolupracoval s partizánmi. Neskôr sa dobrovoľne pridal v Humennom k postupujúcej Červenej armáde a od 2. apríla 1945 bol jej riadnym príslušníkom.

Hoci sa vojna chýlila ku koncu, postupujúce jednotky ešte čakali tvrdé boje. „Po krátkom výcviku nás z Humenného presunuli na územie Poľska a postupovali sme k vtedajšej Moravskej Ostrave,“ takto zaspomínal na jedny z najkrutejších bojov záveru druhej svetovej vojny.

Keď totiž v januári 1945 postúpili sovietske jednotky k Odre, začali sa pripravovať na oslobodenie Ostravy. Nemci z nej však chceli vytvoriť nedobytnú pevnosť.

Preto ak sa sovietske velenie 10. marca 1945 na začiatku Ostravskej operácie domnievalo, že za prvé tri dni útoku postúpi Červená armáda o vyše 100 kilometrov, postúpila len o deväť, pričom zaznamenala veľké straty.

Operácia sa skončila až 30. apríla a popri 20 000 Sovietoch v nej zahynulo aj tisíc československých vojakov. Zbrane však ani tak nestíchli.

„Vážne ma zranili až 6. mája, tesne pred koncom vojny. V pouličných bojoch mi projektil prenikol do bezprostrednej blízkosti srdca.“ Spolu s projektilom mu vyoperovali aj črepinu z ľavej ruky. „Tri črepiny mám však v tele doteraz,“ vravieval veterán, ktorý víťazstvo nad fašizmom prežíval vo vojenskej nemocnici.

V auguste tohto roku mu minister obrany Jaroslav Naď počas osláv 76. výročia SNP v Banskej Bystrici odovzdal vyznamenanie – Pamätnú medailou ministra obrany SR III. stupňa.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko