Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Výzva na kompenzácie pre chovateľov sa spúšťa 24. októbra

Strop pomoci pre jedného chovateľa je 500 000 eur.

Výzva na kompenzácie pre chovateľov sa spúšťa 24. októbra
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Výzvu na kompenzácie za obdobie extrémneho sucha pre chovateľov hospodárskych zvierat spúšťa Poľnohospodárska platobná agentúra (PPA) od pondelka (24. 10.). Otvorená ostane po dobu 10 dní, teda do 2. novembra. Informovala o tom PPA vo štvrtok (20. 10.).

Vláda na tento účel vyčlenila 50 miliónov eur, pričom maximálna výška pomoci pre jedného chovateľa je 500 000 eur.

„Schválenú štátnu pomoc v objeme 50 miliónov vyplatíme prvýkrát v histórii ešte tento rok. Chovatelia nebudú musieť čakať na kompenzáciu sucha niekoľko rokov, ako tomu bolo v minulosti. Som rád, že poľnohospodárom vieme aj takto pomáhať a že nová PPA funguje plnohodnotne a dobre,“ uviedol generálny riaditeľ PPA Jozef Kiss.

Každý chovateľ si môže výšku kompenzácie vypočítať pomocou kalkulačky na základe vstupných údajov žiadateľa. Na podanie žiadosti je nutná registrácia žiadateľa v DataCentre.

Kompenzácie bude PPA posudzovať na základe takzvanej mapy sucha, ktorá rozdelí Slovensko na tri pásma.

Cieľom návrhu, ktorý schválila vláda minulý mesiac, je predísť dramatickému poklesu hospodárskych zvierat, ktoré zabezpečujú produkciu surovín na výrobu základných potravín. Rezort odhaduje prepad produkcie krmív o 10 až 40 % v závislosti od regiónu.

„Pri priemernom poklese objemových krmív o 30 % je potrebná celková výška kompenzácie strát na úrovni 50 miliónov eur,“ uvádza rezort. Podmienkou na získanie podpory bude záväzok poľnohospodárov neznížiť počet zvierat v chove. Individuálna miera tolerancie bude predstavovať päť percent. Kontrola stavov bude k 31. augustu 2023.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko