Na hlavný obsah

WHO varovala pred vysokým počtom samovrážd v Afrike

Vyzvala na zvýšenie povedomia.

WHO varovala pred vysokým počtom samovrážd v Afrike
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vo štvrtok (6. 10.) varovala, že šesť z desiatich krajín s najvyššou mierou samovrážd na svete sa nachádza v Afrike. Počet samovrážd na tomto kontinente je navyše o viac ako pätinu vyšší než inde.

„V africkom regióne zomrie ročne v dôsledku samovraždy približne 11 ľudí na 100 000 obyvateľov. Je to viac než globálny priemer deväť osôb na 100 000 ľudí,“ uvádza regionálna pobočka WHO v Afrike.

Ako najčastejšie spôsoby dobrovoľného ukončenia vlastného života uvádza WHO v Afrike smrť obesením alebo otravou pesticídmi.

WHO pred Svetovým dňom duševného zdravia (každoročne 10. októbra) vyzvala na zvýšenie povedomia o tomto probléme na africkom kontinente. Štúdie ukazujú, že v Afrike na každú dokonanú samovraždu pripadá odhadom 20 pokusov.

„Samovražda je závažným problémom verejného zdravia. Prevencia je, žiaľ, len zriedkakedy prioritou v národných zdravotných programoch,“ povedala regionálna riaditeľka WHO Matshidiso Moetiová. Medzi dôvody patrí hlavne stigmatizácia a nedostatočné financovanie prevencie.

V Afrike v priemere pripadá len jeden psychiater na 500 000 obyvateľov, čo je 100-krát menej ako odporúča WHO. Obzvlášť problematické to je v krajinách, kde prebiehajú konflikty.

Výdavky na duševné zdravie v Afrike sú menej ako 50 centov na osobu, čo je menej ako štvrtina z odporúčanej sumy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet