Na hlavný obsah

Britský súd zakázal Škótsku zorganizovať referendum o nezávislosti bez súhlasu Londýna

Škótska premiérka ho navrhovala uskutočniť v októbri 2023.

Britský súd zakázal Škótsku zorganizovať referendum o nezávislosti bez súhlasu Londýna
Na archívnej snímke vysypanie hlasovacích lístkov z urny po skončení referenda o nezávislosti Škótska v Aberdeene v roku 2014. Foto: TASR/AP

Škótsky parlament nemôže zorganizovať druhé referendum o nezávislosti Škótska bez súhlasu Londýna. V stredu (23. 11.) o tom jednomyseľne rozhodol Najvyšší súd Spojeného kráľovstva. Informovala o tom stanica Sky News.

Škótsky parlament podľa verdiktu súdu nemá právomoc schváliť legislatívu o vypísaní nového referenda o nezávislosti bez súhlasu britskej vlády, resp. britského parlamentu.

Premiérka Škótska Nicola Sturgeonová navrhovala uskutočniť referendum v októbri 2023. Malo byť s otázkou: „Malo by byť Škótsko nezávislou krajinou?“, píše agentúra AP. Sturgeonová vyjadrila nad stredajším verdiktom súdu sklamanie, no napriek tomu ho bude rešpektovať.

„Zákon, ktorý Škótsku nepovoľuje zvoliť si svoju vlastnú budúcnosť bez súhlasu britského parlamentu, ukazuje, že akákoľvek predstava Spojeného kráľovstva ako dobrovoľného partnerstva je mýtus,“ napísala na twitteri.

Reakcia britského premiéra

Britský premiér Rishi Sunak označil verdikt najvyššieho súdu za „jasný a definitívny“ a vyzval Edinburgh na konštruktívnu a partnerskú spoluprácu.

Britský minister pre Škótsko Alister Jack privítal rozhodnutie súdu a apeloval na vládu v Edinburghu, aby otázku nezávislosti odsunula nabok a namiesto toho sa zamerala na iné, dôležitejšie problémy obyvateľov Škótska.

„Dnešné jednomyseľné rozhodnutie Najvyššieho súdu berieme na vedomie a rešpektujeme. Ľudia v Škótsku chcú, aby obe ich vlády sústredili všetku pozornosť a zdroje na problémy, ktoré sú pre nich najdôležitejšie,“ zdôraznil Jack. Spomenul potrebu obnovenia ekonomickej stability, zmierňovanie zaťaženia ľudí vysokými cenami energií a podporu verejného zdravotníctva.

Prvé referendum sa konalo v roku 2014

Prvé referendum o nezávislosti sa v Škótsku konalo na jeseň 2014. Škóti sa vtedy vyjadrili proti nezávislosti v pomere 55 k 45 percentám. Volebná účasť dosiahla takmer 85 percent.

Škótska autonómna vláda vtedy tvrdila, že takýto plebiscit možno uskutočniť len „raz za generáciu“. Súčasná šéfka škótskej vlády by ho však chcela zopakovať už po necelých desiatich rokoch.

Sturgeonová prisľúbila, že nadchádzajúce parlamentné voľby v Británii, ktoré by sa mali konať najneskôr na január 2025, budú kampaňou za nezávislosť Škótska. Jej Škótska národná strana v škótskych parlamentných voľbách kandidovala s tým, že jej cieľom je zorganizovať platné referendum.

Konzervatívna britská vláda totiž dlhodobo odmieta schváliť hlasovanie o nezávislosti Škótska. Argumentuje, že sa o tejto otázke rozhodlo už v prvom referende.

Podľa agentúry AP stredajší verdikt britského najvyššieho súdu zrejme definitívne neukončí dlhodobý spor týkajúci sa konania ďalšieho škótskeho referenda o nezávislosti.

Prieskumy ukazujú rozdelenie Škótov v otázke nezávislosti približne na dva rovnaké tábory. Väčšina z nich si však neželá, aby nové referendum konalo už v blízkej budúcnosti.

Podporovatelia nezávislosti vopred avizovali na stredu zhromaždenie pred škótskym parlamentom v Edinburghu a na ďalších miestach bez ohľadu na verdikt súdu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet