Na hlavný obsah

Bývalý záložný dôstojník v Nemecku odovzdával informácie ruským tajným službám

Odsúdili ho na podmienečný trest odňatia slobody.

Bývalý záložný dôstojník v Nemecku odovzdával informácie ruským tajným službám
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Bývalého záložného dôstojníka nemeckej armády odsúdili v piatok (18. 11.) na podmienečný trest odňatia slobody pre poskytovanie utajovaných informácií ruským tajným službám. Informovala o tom agentúra DPA.

V súčasnosti 65-ročný Ralph G. sa tejto trestnej činnosti dopúšťal v čase, keď pôsobil ako záložný dôstojník Bundeswehru. Ide o ďalší zo série prípadov špionáže pre Rusko odhalených v Nemecku.

Ralph G. uznal súd v nemeckom Düsseldorfe za vinného, že v rokoch 2014 až 2020 poskytoval Rusom informácie o vnútornom fungovaní nemeckej armády.

Súd mu udelil podmienečný trest väzenia v trvaní jedného roka a deviatich mesiacov, s tým že svoju vinu priznal a mal čistý trestný register.

Podľa súdu bol Ralph G. v kontakte s niekoľkými príslušníkmi ruskej vojenskej tajnej služby GRU. Tí pôsobili aj ako vojenskí atašé na ruskom veľvyslanectve v Berlíne, spresňuje DPA. Svojim kontaktom poskytoval „veľké množstvo dokumentov a informácií o systéme záložníkov Bundewswehru v Nemecku,“ uviedol súd.

Zistilo sa tiež, že odovzdal Rusom informácie týkajúce sa sankcií uvalených na Moskvu v roku 2014 a projektu plynovodu Nord Stream 2.

Predpokladá sa, že za svoje služby nebol finančne odmeňovaný. Namiesto toho dostával „pozvania na podujatia organizované ruským veľvyslanectvom v Berlíne“ a na výročnú bezpečnostnú konferenciu v Moskve.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet