Na hlavný obsah

Celoštátny štrajk v Rakúsku zastavil na 24 hodín železničnú dopravu

Pracovníci žiadajú zvýšenie miezd v priemere o 12 percent.

Celoštátny štrajk v Rakúsku zastavil na 24 hodín železničnú dopravu
Na ilustračnej snímke vlak železničnej spoločnosti ÖBB. Foto: Twitter/ ZSSK mimoriadne

Železničná doprava v Rakúsku vrátane cezhraničnej sa v pondelok (28. 11.) na 24 hodín zastavila. Dôvodom je štrajk železničných zamestnancov, ktorým sa nepodarilo so zamestnávateľmi dohodnúť na zvýšení platov. Informovali o tom agentúra APA a rakúska verejnoprávna stanica ORF.

Štrajk potrvá do polnoci a podľa štátnej železničnej spoločnosti ÖBB sa týka všetkých vlakových spojov. V krajine počas dňa funguje autobusová doprava a mestská hromadná doprava vrátane metra vo Viedni. Nie však regionálne, diaľkové ani prímestské vlaky (S-Bahn).

Nepremáva ani náhradná autobusová doprava s výnimkou linky spájajúcej hlavné mesto s letiskom Viedeň-Schwechat (CAT).

Dopravcovia už vopred upozornili na možné problémy najmä v mestských aglomeráciách. Na vjazdoch do miest sa ráno tvorili väčšie zápchy než obvykle, no obavy z dopravného chaosu sa nepotvrdili.

Odloženie nevyhnutných ciest

Spoločnosť ÖBB vyzvala cestujúcich, aby cesty, ktoré nie sú nevyhnutné, v pondelok odložili, prípadne vyhľadali alternatívne možnosti dopravy. Automotoklub ÖAMTC odporučil vodičom, aby sa dohodli na spoločnom cestovaní v jednom aute alebo pracovali z domu.

ÖBB tiež upozornila, že k ojedinelým výpadkom spojov môže dôjsť aj v utorok (29. 11.).

V Rakúsku podľa ÖBB obvykle denne premáva približne 8 000 osobných a nákladných vlakov rôznych dopravcov. Každý deň v krajine prepravia asi milión cestujúcich.

Cestovanie vlakom zo Slovenska

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informovala o obmedzení cestovania vlakovou dopravou do Rakúska počas trvania štrajku. Upozornila však, že k výrazným obmedzeniam, odriekaniam a meškaniam vlakov môže dochádzať aj po štrajku. A to až dokým nepríde k nábehu na riadnu pravidelnú prevádzku.

“Taktiež môžu vznikať nepravidelnosti v prevádzke priamych vozňov na sieti ÖBB, ktoré môžu mať vplyv aj na zahraničných železničných dopravcov,“ dodala ZSSK.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet