Na hlavný obsah

Čína za posledný deň zaznamenala najvyšší denný prírastok prípadov covidu

V krajine pribudlo 31 444 nových prípadov.

Čína za posledný deň zaznamenala najvyšší denný prírastok prípadov covidu
Na snímke ženy s ochrannými rúškami stoja pred dekoráciou v tvare srdca v Pekingu 22. novembra 2022.

Čína za posledných 24 hodín zaznamenala najvyšší denný prírastok prípadov covidu od začiatku pandémie spred takmer troch rokov. Vyplýva to z oficiálnych údajov, napísala agentúra Reuters.

Bez započítania importovaných prípadov pribudlo za stredu (23. 11.) 31 444 nových prípadov nákazy koronavírusom, z ktorých bolo 3 927 symptomatických a 25 517 asymptomatických.

Počet nových prípadov prekonal doterajší rekord z 13. apríla, keď ich bolo 29 317. Jeden nakazený zomrel. Čína od začiatku pandémie priznala 5 232 obetí koronavírusu.

Čínska metropola Peking informovala o 509 nových prípadoch infekcie koronavírusom u ľudí s príznakmi a 1 139 prípadov u ľudí bez príznakov choroby COVID-19. O deň skôr to bolo 388 symptomatických a 1 098 nových asymptomatických prípadov.

Čínske úrady zaviedli už v stredu ďalšie opatrenia, aby obmedzili rýchly nárast prípadov ochorení COVID-19, a zvýšili tak obavy investorov o ekonomiku. Mestá po celej Číne, vrátane hlavného mesta Pekingu a finančného centra Šanghaja, uzavreli nákupné strediská a parky. Zaviedli tiež obmedzenie pohybu osôb prichádzajúcich odinakiaľ.

Čínske proticovidné opatrenia, ktoré sú v súčasnosti najprísnejšie na svete, podnietili nespokojnosť v celej krajine.

Lockdown v Čeng-čou

Čínske úrady zároveň nariadili vo štvrtok päťdňový lockdown vyše šiestim miliónom obyvateľov stredočínskeho mesta Čeng-čou. K takémuto kroku pristúpili po násilných protestoch, ktoré vypukli v tamojšej továrni spoločnosti Foxconn na výrobu smartfónov iPhone. Informuje o tom agentúra AFP.

Obyvatelia ôsmich okresov zmieneného mesta nemôžu nasledovných päť dní vycestovať, ak nemajú negatívny výsledok testu na koronavírus a povolenie od príslušných úradov. Z domu zároveň môžu vychádzať len v nevyhnutných prípadoch, ako je nákup jedla či lekárske ošetrenie, približuje agentúra AP.

Reštrikcie sa týkajú približne 6,6 milióna ľudí, teda viac ako polovice mesta. Nariadenie od nich tiež vyžaduje, aby sa v priebehu piatich dní každý deň otestovali.

V stredu vyšli do ulíc v okolí zmienenej továrne stovky robotníkov. Sťažovali sa na nevyhovujúce pracovné a platové podmienky v súvislosti s nárastom prípadov covidu v závode. Protesty prerástli do násilných potýčok s políciou.

V tamojšej továrni na výrobu iPhonov totiž v uplynulých mesiacoch narástol počet nových prípadov nákazy koronavírusom. Predstavitelia spoločnosti Foxconn preto zaviedli prísny pracovný režim, v rámci ktorého museli pracovníci v areáli továrne aj bývať, aby zabezpečili fungovanie výroby.

Zamestnanci však tvrdili, že im firma odmieta vyplácať dohodnuté bonusy i poskytovať stravu v primeranom množstve. Mnohí z pracovníkov preto z továrne utiekli. Foxconn sa vo štvrtok zamestnancom ospravedlnil za nevyplatenie adekvátnej mzdy, pričom uviedol, že išlo o „technickú chybu“ vo výplatnom systéme, a dodal, že dohodnutú sumu dostanú.

Reštrikcie v meste Čeng-čou spadajú pod čínsku politiku tzv. nulovej tolerancie covidu, v súlade s ktorou môžu tamojšie úrady aj pre malé ohniská nákazy uzavrieť celé mestá a kontakty infikovaných osôb poslať do prísnej karantény.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet