Na hlavný obsah

EK pripravila stratégiu pre budúcnosť s dronmi

Majú slúžiť ako pošta či taxi.

EK pripravila stratégiu pre budúcnosť s dronmi
Na ilustračnej snímke dron. Foto: Unsplash

Bezpilotné lietadlá sa na konci desaťročia stanú bežnou súčasťou života v Európskej únii. Výhľadovo začnú slúžiť na doručovanie citlivých zásielok alebo ako alternatíva k taxislužbe. 

S masívnym rozvojom dronov počíta v utorok (29. 11.) zverejnená stratégia Európskej komisie, ktorá chce stanoviť jednotné pravidlá pre ich bezpečné využívanie, ktoré zároveň nebude znepríjemňovať život obyvateľov. Unijná exekutíva chce tiež predísť zneužívaniu dronov vrátane možných kybernetických útokov.

O dronoch je v poslednom čase počuť predovšetkým pre ich nasadenie vo vojne na Ukrajine. Čoraz väčšiu úlohu ale hrajú tiež pri svojom civilnom využívaní od nakrúcania cez mestské plánovanie po poľnohospodárstvo a životné prostredie. Podľa expertov na trh s bezpilotnými technológiami sa ich najviac vyrába v Spojených štátoch, Číne, Izraeli či Turecku.

Podľa Komisie sa dá očakávať, že v nasledujúcich rokoch sa ich využívanie v Európe bude ďalej rozširovať. Úplne bežne sa na konci desaťročia budú používať nielen na mapovanie, fotografovanie, nakrúcanie, kontroly či monitoring, ale aj na doručovanie malých zásielok, ako sú lieky či biologické vzorky, odhaduje unijná exekutíva.

Navyše počíta tiež s tým, že sa po počiatočnej skúšobnej prevádzke s pilotmi začnú väčšie drony využívať aj na prepravu osôb ako „letecká taxislužba“.

Nové možnosti

„Naša stratégia nielen rozšíri európske možnosti prevádzkovať rozsiahle komerčné aktivity s dronmi, ale prinesie aj nové možnosti, najmä pre malé a stredné firmy,“ vyhlásila v utorok eurokomisárka pre dopravu Adina Valeanová.

Ak sa podarí zodpovedajúce pravidlá zaviesť do praxe, môže podľa nej trh so službami prevádzkovanými dronmi dosiahnuť do konca desaťročia objem 14,5 miliardy eur a vytvoriť 145-tisíc pracovných miest.

Plán rozvoja využívania dronov počíta okrem iného s prijatím celoúniových minimálnych štandardov pre prevádzkyschopnosť dronov či požiadaviek pre výcvik ich pilotov. Komisia chce tiež zaviesť kritériá pre kybernetickú bezpečnosť dronov, ktoré by mali byť odolné proti hackerským útokom.

Ich výrobcovia budú môcť v prípade splnenia požiadaviek získať certifikát o dostatočnom kybernetickom zabezpečení svojich produktov. Únijná exekutíva chce tiež vytvoriť internetovú platformu pre podporu lokálneho priemyslu v tomto odvetví.

Rozvoju dronov by podľa Komisie mala predchádzať rozsiahla debata štátnych a regionálnych úradov s obyvateľmi.

Jej cieľom je vyhnúť sa nežiaducemu vplyvu prevádzky dronov a rozptýliť obavy miestnych ľudí z hluku, možných nehôd dronov či nedovoleného sledovania.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet