Na hlavný obsah

Hirman: Štáty EÚ odmietli korekčný mechanizmus tlmiaci energetickú krízu

Rokovania budú zatiaľ pokračovať na expertnej úrovni.

Hirman: Štáty EÚ odmietli korekčný mechanizmus tlmiaci energetickú krízu
Minister hospodárstva Karel Hirman. Foto: TASR

Ministri členských krajín EÚ zodpovedných za energetiku sa vo štvrtok (24. 11.) na mimoriadnom zasadnutí v Bruseli nedohodli na balíku, ktorý má zmierniť dopady energetickej krízy.

Dôvodom je nespokojnosť s korekčným mechanizmom na ochranu podnikov a domácností v EÚ pred vysokými cenami plynu. Uviedol to minister hospodárstva Karel Hirman. Ministri sa v tejto veci opäť stretnú 13. decembra v Bruseli.

Hirman pripomenul, že ministri sa dohodli na odsúhlasení zjednodušenia povoľovacích procesov pre obnoviteľné zdroje energie, spoločných nákupov plynu a na princípe solidarity pri zaistení dodávok plynu, čo podporuje aj Slovensko.

„Ale väčšina členských krajín, vrátane Slovenska, prijali politickú pozíciu, že celý ten balík sa definitívne schváli spolu s návrhom na korekciu cien plynu, čiže po zavedení dynamického dočasného cenového koridoru, o ktorom sa rokuje už dosť dlho a zatiaľ bez výsledkov,“ opísal situáciu.

Rada ministrov sa zaoberala utorňajším návrhom Európskej komisie (EK) vytvoriť mechanizmus korekcie trhu na ochranu podnikov a domácností v EÚ pred nadmerne vysokými cenami plynu. Hirman spresnil, že tento návrh sa stal veľkou časťou ministrov kritizovaný ako nevyhovujúci a preto nebola možná dohoda v tomto bode.

Záver je taký, že ministri sa stretnú na ďalšom mimoriadnom zasadnutí v Bruseli 13. decembra. Dovtedy budú prebiehať rokovania na expertnej úrovni, aby sa zrodila dohoda prijateľná pre väčšinu štátov EÚ. Následne by túto dohodu mali odobriť šéfovia vlád a štátov na samite EÚ (15.-16.12.).

Tlak na eurokomisiu

V súčasnosti sa vyvíja tlak na eurokomisiu, aby pozmenila svoj pôvodný návrh a upravila ceny derivátov TTF. Má tiež skrátiť termíny, počas ktorých sa tieto ceny sledujú.

Hirman upozornil, že návrh predložený EK nerešpektoval závery októbrového samitu EÚ na zavedenie dynamického cenového koridoru. „Návrh eurokomisie je celkom iný. Hovorí o nejakej maximálnej cene na plyn, ktorá sa zavedie v prípade nejakých cenových disproporcií na trhu,“ vysvetlil minister.

A dodal, že ako podotkli niektorí jeho rezortní kolegovia, navrhnutý korekčný mechanizmus cien by nefungoval ani v auguste tohto roku, keď ceny energií dosahovali historické výšky.

Podľa jeho slov sa proti tomuto mechanizmu postavila nielen skupina 15 krajín eurobloku. Tie volajú po zastropovaní veľkoobchodných cien plynu, ale napríklad aj Nemecko zmenilo svoju pozíciu.

„Aj Nemecko sa pridalo k názoru, že túto situáciu treba preskúmať, rokovať o nej na mimoriadnej Rade pre energetiku,“ povedal. A dodal, že pozícia členských krajín je taká, že je treba schvaľovať balík všetkých opatrení ako jeden celok. Teda aj s dohodou o fungovaní korekčného mechanizmu.

Pre Slovensko sú to dodávky skvapalneného plynu z terminálov v iných štátoch a naša krajina zas vďaka naplneným zásobníkom dokáže pomôcť iným krajinám, ktoré sa dočasne ocitnú v núdzi. „Solidarita znamená poskytnúť si vzájomnú pomoc v prípade potreby a vzájomného rešpektovania tokov energií,“ odkázal Hirman.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet