Na hlavný obsah

Jaroslav Skála zasvätil svoj život boju proti alkoholizmu

Od jeho úmrtia uplynulo 15 rokov.

Jaroslav Skála zasvätil svoj život boju proti alkoholizmu
Na snímke osychiater Jaroslav Skála. Foto: ČTK / Novák Tomáš

Český psychiater a priekopník boja s alkoholizmom Jaroslav Skála sa do histórie zapísal ako zakladateľ prvej protialkoholickej záchytky na svete. Od jeho smrti v sobotu (26. 11.) uplynulo 15 rokov.

V roku 1951 inicioval založenie záchytnej stanice, prvého zariadenia svojho druhu na svete. Vymyslel svetovo unikátnu komplexnú liečbu, na základe ktorej sa stal legendou v boji so závislosťou na alkohole a uznávaným odborníkom medzi pacientmi i v lekárskych kruhoch.

Skála sa narodil 25. mája 1916 v Plzni vo vtedajšom Československu. Po maturite sa zapísal na medicínu, súčasne študoval na Inštitúte telesnej výchovy a športu v Prahe. Jeho štúdium však prerušila nemecká okupácia počas druhej svetovej vojny, z dôvodu ktorej boli vysoké školy zatvorené.

V tom čase pôsobil ako učiteľ telocviku, lekársku fakultu potom úspešne dokončil v roku 1946. Následne sa zamestnal na pražskej psychiatrickej klinike, ktorá ho vyslala na medzinárodnú konferenciu o alkoholizme. To malo rozhodujúci význam pre smerovanie jeho profesionálnej dráhy.

Psychiater Jaroslav Skála na tlačovej konferencii v protialkoholickom centre Apolinář v Prahe.
Psychiater Jaroslav Skála na tlačovej konferencii v protialkoholickom centre Apolinář v Prahe.Foto: ČTK / Novák Tomáš

Nadviazal kontakty s americkým hnutím Anonymných alkoholikov a študoval, ako sa dá so závislosťami účinne bojovať. V bývalom Československu začal praktizovať revolučnú, no drsnú liečbu emetínom. Tento liek po požití alkoholu vyvoláva kŕče a zvracanie.

Na psychiatrii v Prahe (U Apolináře) otvoril prvé protialkoholické oddelenie, ktoré sám viedol až do odchodu do dôchodku v roku 1982. Docent Skála svojich pacientov nabádal nielen k abstinencii, ale aj k športu a osobne im išiel príkladom – športoval až do vysokého veku a 52 rokov nepil a nefajčil.

O opilcov sa starali sami pacienti

Prvým klientom unikátnej pražskej záchytnej stanice sa 18. mája 1951 stal ruský námorný inžinier. Zariadenie sa osvedčilo a podnietilo vznik podobných nielen v Československu, ale aj vo svete. Zvláštnosťou prvej záchytky bolo, že sa o opilcov starali sami pacienti liečebne v rámci terapie.

Podľa štatistík boli najpočetnejšiu skupinou klientov záchytky inštalatéri, po nich nasledovali autori veršov pre deti. Vtedajší komunistický režim vynález doktora Skálu občas zneužíval a na záchytky zatváral i nepohodlných občanov.

Inšpirujúci „alkohológ“, ako sám seba nazýval, sa stal medzinárodne uznávanou veličinou. Zavádzal nové spôsoby terapie a bol známy svojimi nekompromisnými nárokmi na pacientov. Kládol veľký dôraz na dodržovanie režimu, lebo závislosť je podľa neho kombináciou duševnej poruchy a nedisciplinovanosti.

Doktor Skála zomrel prirodzenou smrťou 26. novembra 2007 doma v Prahe vo veku 91 rokov. Odkaz svojrázneho zakladateľa liečby závislostí odráža Cena Jaroslava Skály, ktorá sa udeľuje za autorské práce o liečbe závislostí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet