Na hlavný obsah

Koniec prvej svetovej vojny si svet pripomína ako deň vojnových veteránov

Symbolom sa stal kvet vlčieho maku.

Symbolické náhrobky s červenými makmi.
Symbolické náhrobky s červenými kvetmi vlčieho maku.Foto: ČTK/AP

Deň výročia ukončenia prvej svetovej vojny si svet pripomína 11. novembra ako Medzinárodný deň vojnových veteránov. Dovtedy najkrvavejší, štyri roky trvajúci, konflikt v dejinách ľudstva ukončilo prímerie. Podpísali ho 11. novembra 1918 ráno v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku neďaleko severofrancúzskeho mesta Compiegne. V ten istý deň o 11.00 h vstúpilo do platnosti.

V krajinách Spoločenstva národov (Commonwealth) znie oficiálny názov tohto dňa Deň pamäti (Remembrance Day). V Spojených štátoch si ho pripomínajú ako Deň veteránov. Vo Francúzsku a v niektorých ďalších západoeurópskych krajinách ako Deň prímeria.

Keďže symbolom utrpenia vojakov vo vojnovom konflikte sa stal červený kvet vlčieho maku, Medzinárodný deň vojnových veteránov nazývajú v niektorých krajinách aj Deň červených makov.

Pripnutím symbolického kvetu si ľudia pripomínajú hrdinstvo vojakov a vzdávajú im úctu. Kvet vlčieho maku si zvolila do svojho znaku aj Únia vojnových veteránov Slovenskej republiky.

Symbol červeného maku má pôvod v básni In Flanders Fields (Na poliach Flámska), ktorú v máji 1915 napísal kanadský vojenský lekár John McCrae po tom, ako sa v oblasti západného Flámska zúčastnil na veľkej bitke o belgické mestečko Ypres. Ako vojenský chirurg sa nevedel zmieriť s útrapami zranených vojakov a svoju bolesť zmierňoval písaním básní.

Vypuknutie vojny

Prvá svetová vojna vypukla 28. júla 1914, keď Rakúsko-Uhorsko vyhlásilo vojnu Srbsku. Ako zámienka poslúžil atentát na následníka rakúskeho trónu Františka Ferdinanda d’Este v Sarajeve.

Proti sebe stáli štáty Dohody (na začiatku vojny Francúzsko, Rusko, Spojené kráľovstvo, časom sa pridalo Taliansko, USA, Japonsko) a Ústredné veľmoci (Nemecko, Rakúsko-Uhorsko, ku ktorým sa pridala Osmanská ríša, Bulharsko a ďalšie).

Straty na oboch stranách predstavovali približne desať miliónov mŕtvych, asi 21 miliónov ľudí utrpelo zranenia a 7,7 milióna nezvestných.

Tradícia osláv konca prvej svetovej vojny sa začala rodiť už pri prvom výročí podpísania prímeria 11. novembra 1919, keď si tento deň pripomínali v Londýne, v Paríži i v ďalších mestách.

Deň vojnových veteránov sa každý rok pripomína aj na Slovensku, a tak to bude aj tento rok. Ministerstvo obrany pripravilo pri príležitosti Medzinárodného dňa vojnových veteránov na piatok (11. 11.) viacero aktivít, ktorými si predstavitelia rezortu, ozbrojených síl i široká verejnosť uctia obete oboch svetových vojen, ako aj všetkých vojnových konfliktov.

Na znak úcty vojnovým veteránom symbolom 11. novembra, červenými makmi, vysvietia aj Bratislavský hrad, v čase od 18.00 do 22.00 h.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko