Na hlavný obsah

Koronavírus mal 411 dní. Lekárom v Británii sa ho podarilo vyliečiť

Prvý pozitívny test mal v decembri 2020.

Koronavírus mal 411 dní. Lekárom v Británii sa ho podarilo vyliečiť
Na ilustračnej snímke koronavírus. Foto: RTVS

Britským lekárom sa podarilo vyliečiť muža, ktorý bol 411 dní pozitívny na ochorenie COVID-19. Ide celosvetovo o najdlhšie zaznamenanú infekciu covidom spomedzi ľudí, ktorým sa ochorenie podarilo prekonať. V piatok (4. 11.) o tom napísala britská spravodajská stanica Sky News.

Päťdesiatdeväťročného muža s oslabeným imunitným systémom po transplantácii obličky na koronavírus prvýkrát pozitívne testovali v decembri 2020. Napriek strate príznakov mal pozitívne výsledky testov až do januára 2022.      

Lekári z londýnskych nemocníc Guy a St. Thomas uviedli, že nevedia o žiadnom inom zdokumentovanom prípade vyliečenia človeka po takejto dlhej infekcii. Na základe genetickej analýzy zistili, že muž mal v tele počas dlhej infekcie pôvodný variant koronavírusu z čínskeho Wu-chanu.

Lekárom sa podarilo pacienta vyliečiť kombináciou liekov od firmy Regeneron, ktoré toto ochorenie pomohli prekonať aj bývalému americkému prezidentovi Donaldovi Trumpovi.

Rovnaký tím lekárov sa staral aj o pacienta, ktorý mal na ochorenie COVID-19 pozitívny test 505 dní. Napriek liečbe však zomrel. V oboch prípadoch genetické testy ukázali, že pacienti neboli opakovane nakazení.

Prípady pretrvávajúcej infekcie covidom sa líšia od dlhotrvajúcich príznakov tohto ochorenia u niektorých pacientov, ktorí majú negatívny výsledok testu, vysvetľuje Sky News.

Ďalší výskum liečby

Tím britských lekárov vyzval na ďalší výskum protilátkovej liečby pre pretrvávajúce prípady infekcie koronavírusom a žiada tiež sprístupnenie lieku Evusheld v Spojenom kráľovstve a Európe.        

„Niektoré nové varianty vírusu sú odolné proti všetkým protilátkam dostupným v Spojenom kráľovstve a Európe. Niektorým ľuďom s oslabeným imunitným systémom stále hrozí vážne ochorenie a trvalá infekcia. Stále pracujeme na tom, aby sme pochopili najlepší spôsob ich ochrany a liečby,“ povedal Luke Snell, doktor špecializujúci sa na infekčné choroby v nadácii londýnskych nemocníc Guy a St. Thomas.  

Zistenia tímu britských lekárov publikoval akademický žurnál Clinical Infectious Diseases. 

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet