Na hlavný obsah

Po prehre Iránu s USA vypukli v Kurdistane oslavy

Islamská republika vypadla z MS v Katare.

Po prehre Iránu s USA vypukli v Kurdistane oslavy
Futbalisti Iránu smútia po prehre s USA a vypadnutí zo šampionátu. Foto: TASR/AP

Demonštranti v iránskej provincii Kurdistan v noci na stredu (30. 11.) oslavovali po tom, čo Irán na futbalových majstrovstvách sveta v Katare prehral v zápase so Spojenými štátmi. Informuje o tom agentúr AFP, ktorá sa odvoláva na videozáznamy zverejnené na sociálnych sieťach.

Videozáznamy z viacerých miest v Kurdistane zachytávali ohňostroje a oslavné pokriky, píše AFP, ktorá však tento obsah nedokázala bezprostredne overiť.

Iránska islamská republika nasadila bezpečnostné zložky proti „nepokojom“, ktoré v krajine vypukli po smrti mladej Kurdky Mahsy Amíníovej zo 16. septembra. Tú predtým zadržala mravnostná polícia za nedodržanie predpisov týkajúcich sa ženského odevu.

Hlavným ohniskom protestov je – spolu s priľahlými lokalitami – mesto Sakkez v iránskom Kurdistane, odkiaľ táto 22-ročná žena pochádzala.

Futbalisti USA zvíťazili v utorkovom (29. 11.) zápase B-skupiny MS v Katare nad Iránom 1:0 a z druhého miesta si zaistili postup do osemfinále. Irán skončil v skupine tretí a do vyraďovacích bojov nepostúpil.

Víťazstvo oslávil aj Biden

Americký prezident Joe Biden v noci na stredu ocenil víťazstvo futbalovej reprezentácie USA nad Iránom. Po skončení zápasu vzal do rúk mikrofón a oznámil, že futbalová reprezentácia USA zdolala Irán pomerom 1:0. „USA, USA, je to veľká vec,“ povedal prezident vo videozázname zverejnenom na sociálnej sieti.

Biden podľa svojich slov pred zápasom hovoril s trénerom americkej reprezentácie a s hráčmi, ktorým povedal, že „to môžu dokázať“.

Utorkové futbalové stretnutie sprevádzalo napätie pre protivládne protesty v Iráne, jeho jadrový program a medzinárodné útoky spájané s Teheránom, približuje agentúra AP.

Amíníová zomrela 16. septembra, tri dni po tom, ako ju v Teheráne zadržala mravnostná polícia pre údajné porušenie pravidiel obliekania. Iránske bezpečnostné zložky proti demonštrantom tvrdo zasahujú a ich konanie je terčom medzinárodnej kritiky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport