Na hlavný obsah

Pod hranicou chudoby je asi pol milióna seniorov

IVRA pripomenul, že priemerný dôchodok poberá 54 % všetkých seniorov.

Pod hranicou chudoby je asi pol milióna seniorov
Na ilustračnej snímke dôchodkyňa. Foto: Unsplash

Aktuálne je v dôsledku nízkych dôchodkov, nedostatočnej pomoci a zdražovania pod hranicou chudoby asi pol milióna seniorov. Uviedol to Martin Halás z Inštitútu pre výskum sociálno-ekonomických rizík IVRA.

„Chudoba valcuje tento rok starých a chorých. Na začiatku roku 2022 bolo pod hranicou chudoby 424 eur mesačne 27 % z celkového počtu 1,1 milióna seniorov, poberateľov starobných dôchodkov, teda viac ako 306 000 seniorov. V dôsledku nízkych starobných dôchodkov, nedostatočnej pomoci zo strany štátu a zdražovania padlo pod hranicu chudoby ďalších viac ako 187 000 poberateľov starobných dôchodkov,“ uviedol.

Pokračoval tým, že počet seniorov pod hranicou chudoby tak hrozivo narástol až na 494 000. Na začiatku roka 2022 bolo pod hranicou chudoby 217 000 žien – senioriek a 89 000 seniorov – mužov.

„Aktuálne je však pod hranicou chudoby 339 000 žien – senioriek a 154 000 seniorov – mužov,“ priblížil.

Najväčší problém budú mať najchudobnejší

Pre budúcoročný štátny rozpočet je podľa neho preto dôležité počítať s touto chudobou. Tú nebude dostatočne kompenzovať ani zvyšovanie starobných dôchodkov o 11,8 % v januári 2023. Najväčší problém majú a budú mať tí najchudobnejší, najmä poberatelia minimálnych dôchodkov.

Štát bude musieť seniorom v plnej miere kompenzovať nielen zdražovanie v tomto a budúcom roku, ale aj „ustrážiť“ ceny energií či ceny liekov. Takisto bude podľa neho potrebné čím skôr rozmraziť minimálne dôchodky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko