Na hlavný obsah

Prezidentské voľby v Slovinsku vyhrala Nataša Pircová Musarová

Stane sa prvou ženou na prezidentskom poste vkrajine.

Prezidentské voľby v Slovinsku vyhrala Nataša Pircová Musarová
Na snímke prezidentka Slovinska Nataša Pircová Musarová. Foto: TASR/AP

Prezidentské voľby v Slovinsku vyhrala liberálna právnička Nataša Pircová Musarová. Informovala o tom agentúra AFP. Pircová Musarová sa tak v Slovinsku stane prvou ženou na prezidentskom poste.

Zo sčítania 82 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že Nataša Pircová Musarová, podporovaná stredoľavou vládou, získala v druhom kole volieb podporu 54 percent voličov.

Jej protikandidáta, bývalého ministra zahraničných vecí Anžeho Logara, volilo v nedeľu 46 percent voličov.

Medzičasom Logar už zablahoželal Pircovej Musarovej k víťazstvu vo voľbách a vyjadril nádej, že bude prezidentkou všetkých Slovincov.

Ide o predbežné výsledky

Tieto zatiaľ predbežné výsledky volieb zverejnené v nedeľu (13. 11.) večer ústrednou volebnou komisiou sú novým neúspechom pre konzervatívcov v Slovinsku, konštatovala AFP.

Logar (46) kandidoval ako nezávislý, no je dlhoročným členom Slovinskej demokratickej strany (SDS) Janeza Janšu, ktorý v apríli neuspel vo svojej snahe o opätovné zvolenie za premiéra.

Kritici Janšu obviňovali, že počas svojho pôsobenia vo funkcii premiéra, ohrozoval slobodu médií a súdnictva a svojím konaním podkopával zásady právneho štátu.

Pircová Musarová (54) v nedávnej minulosti pracovala pre bývalú prvú dámu USA Melaniu Trumpovú pochádzajúcu zo Slovinska. Jej úlohou bolo, aby zabránila tomu, že firmy sa budú usilovať o komerčné využitie produktov s jej menom.

Pircová Musarová uviedla, že ak by vyhrala voľby, bola by „hlasom žien“ v Slovinsku aj v zahraničí a pôsobila by ako „morálna autorita“. „Prezident nemôže byť neutrálny. Nemať nijaký názor. Nikdy som sa nebála ozvať sa,“ povedala pre AFP.

 

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet