Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

Pri požiari v utečeneckom tábore v pásme Gazy zahynulo najmenej 21 ľudí

Bezprostredne nebolo zrejmé, ako k vznieteniu došlo.

Pri požiari v utečeneckom tábore v pásme Gazy zahynulo najmenej 21 ľudí
Ilustračná snímka z miesta požiaru. Foto: Twitter

Prinajmenšom 21 ľudí vrátane siedmich detí prišlo o život pri rozsiahlom požiari, ktorý vypukol vo štvrtok (17. 11) večer v obytnej budove v utečeneckom tábore Džabálija v pásme Gazy.

Informovalo o tom palestínske militantné hnutia Hamas, ktoré túto oblasť ovláda, uvádza agentúra AP.

https://twitter.com/granthshalausa/status/1593487750899982336

Požiar podľa vyhlásenia Hamasu vypukol na treťom poschodí trojposchodovej obytnej budovy. Predstavitelia miestnej civilnej obrany označili za príčinu požiaru benzín, ktorý sa v budove skladoval.

Bezprostredne však nebolo zrejmé, ako došlo k jeho vznieteniu, približuje AP. Incident vyšetrujú príslušné úrady.

Pásmo Gazy čelí ochromujúcej izraelsko-egyptskej blokáde a v dôsledku toho aj vážnej ekonomickej kríze. AP uvádza, že tamojší obyvatelia často v rámci príprav na zimu skladujú doma napríklad aj benzín či naftu.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás kondoloval rodinám zosnulých a na piatok (18. 11.) vyhlásil deň smútku. Úprimnú sústrasť pozostalým ako aj palestínskemu ľudu vyjadril aj vyslanec OSN pre Blízky východ Tor Wennesland.

Predstavitelia palestínskej samosprávy najskôr vyzývali Izrael, aby otvoril hraničný priechod s Gazou a umožnil prevoz ranených, ktorý potrebujúcich náročnejšie ošetrenie do palestínskych nemocníc v Predjordánsku či v Jeruzaleme. Neskôr sa však potvrdilo, že všetci ľudia v dome pri požiari zahynuli, uvádza AP.

zraelský minister obrany Benny Ganc taktiež kondoloval Palestínčanom. Zároveň informoval, že Izrael ponúkol pásmu Gazy pomoc s prevozom ranených aj s ich lekárskym ošetrením.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet