Na hlavný obsah

Rusko bude pátrať po páchateľoch údajnej popravy ruských vojakov v Donbase

Moskva obvinila Západ, že tento incident ignoruje.

Rusko bude pátrať po páchateľoch údajnej popravy ruských vojakov v Donbase
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Rusko chce postaviť pred súd všetky osoby zodpovedné za údajnú, nedávno medializovanú popravu ruských vojakov vo východoukrajinskom Donbase.

Podľa agentúry Reuters to v pondelok (21. 11.) na brífingu v Moskve oznámil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. Experti však upozorňujú, že okolnosti celej udalosti sú stále nejasné.

Rusko minulý týždeň obvinilo Ukrajinu zo spáchania vojnového zločinu, ktorého sa údajne dopustili ukrajinskí vojaci popravou viac ako desať ruských vojnových zajatcov. Moskva súčasne obvinila Západ, že tento incident ignoruje.

Peskov v pondelok zdôraznil, že Rusko urobí všetko pre to, aby v rámci medzinárodných mechanizmov upozornilo na tento zločin a vzalo na zodpovednosť tie osoby, ktoré sa na ňom podieľali.

Kremeľský hovorca dodal, že Rusko bude po páchateľoch pátrať aj vlastnými silami. „Musíme ich nájsť a potrestať,“ prízvukoval Peskov.

Medzičasom denník New York Times (NYT) napísal, že sa mu podarilo potvrdiť pravosť videí natočených v obci Makijivka v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny a zachytávajúcich ruských vojakov zajatých ukrajinskou armádou. NYT zároveň zdôrazňuje, že zo zverejnených záberov nemožno zistiť okolnosti incidentu.

NYT porovnával zábery z videa so satelitnými snímkami, ktoré poskytla americká spoločnosť Maxar Technologies. Dospel k záveru, že video bolo natočené v obci Makijivka neďaleko mesta Svatove v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny.

Dve videá na sociálnych sieťach

Britská stanica BBC, ktorá o článku NYT tiež informovala, objasnila, že v piatok (18. 11.) sa na sociálnych sieťach objavili dve videá.

Prvé z nich obsahuje zábery, ako asi desať ruských vojakov opúšťa dom a so zdvihnutými rukami sa vzdáva príslušníkom ukrajinskej armády v maskovacích uniformách so žltými páskami. Na povel si ľahnú na zem. Video sa náhle preruší, keď do záberu vstúpi iná osoba, zrejme Rus, a zaznie zvuk podobný výstrelu.

Druhé video, natočené pravdepodobne z dronu, zachytáva telá vojakov v rovnakej uniforme, pri niektorých sú stopy krvi.

Reakcia vysokého komisára OSN pre ľudské práva

Expertka z organizácie Physicians for Human Rights Rohini Haarová, ktorú NYT kontaktoval so žiadosťou o komentár, sa domnieva, že väčšinu ľudí na videu „strelili do hlavy“.

Upozornila tiež, že zabitie alebo zranenie vojaka, ktorý predtým „zložil zbraň alebo už nemal ochranné prostriedky a dobrovoľne sa vzdal“, možno považovať za vojnový zločin.

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva potvrdil, že vie o videách s údajnou popravou a bude sa nimi zaoberať.

Agentúru Reuters pripomenula, že obvinenia z vojnových zločinov boli po vypuknutí vojny vedenej Ruskom na Ukrajine vznášané rovnako voči Rusom aj proti Ukrajincom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet